Prefekt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Prefekt je v některých zemích státní úředník, který stojí v čele úřadu, nejčastěji zvaného prefektura. Termín pochází z období starověkého Říma ze slova præfectus (tedy označení někoho, kdo stál v čele).

Římská říše

V Římské říši bylo několik úředníků, kteří nesli označení prefekt:

  • præfectus urbi (prefekt města) - pověřen správou města Říma během nepřítomnosti konzula a později císaře. Byl to senátor velící třem až čtyřem kohortám, jeho úkolem bylo zajišťovat ochranu Senátu.
  • præfectus praetorio (pretoriánský prefekt) – původně velitel pretoriánské gardy, později civilní úředník větší oblasti
  • præfectus vigilum (prefekt strážníků) – velitel kohort zvaných „vigiles urbani“, které bojovaly proti požárům
  • præfectus annonæ (prefekt obilí) – úředník zajišťující dodávky potravin do Říma
  • præfectus classi (prefekt loďstva)
  • præfectus legionibus (prefekt legií)
  • præfectus alæ (prefekt křídel jízdy)
  • præfectus castris (prefekt tábora)
  • præfectus ærario (prefekt státní pokladny)

Současné použití

Belgie

V Belgii znamená prefekt ředitele na středních školách organizovaných Francouzským společenstvím v Belgii (Communauté française de Belgique).

Brazílie

V Brazílii je prefekt volený předseda výkonného odboru na městském úřadu.

Francie

Ve Francii je prefekt vyšší státní úředník zastupující stát v departementu nebo regionu. Stejně tak existují prefekti v některých bývalých francouzských koloniích. Policejní prefekt je v Paříži představitel policejní prefektury jmenovaný prezidentem, který je zodpovědný za koordinaci mezi policejními sbory v jednotlivých obvodech Paříže.

Itálie

V Itálii je prefekt státní úředník v provincii.

Kanada

V kanadské provincii Québec představuje prefekt volenou funkci a stojí v čele tzv. oblastní hraběcí obce (municipalité régionale de comté), což jsou samosprávné svazky obcí.

Rumunsko

V Rumunsku je prefekt představitelem státu ve správní oblasti – župě.

Švýcarsko

Tento titul se vyskytuje i v některých švýcarských kantonech. V kantonu Bern je prefekt francouzským ekvivalentem německého vládního místodržitele (Regierungsstatthalter) a představuje zástupce kantonální vlády. Má rozsáhlé administrativní pravomoci. Rozhoduje o stížnostech nebo odvoláních proti rozhodnutí obce, dohlíží na všechny typy obcí (obecní, městské i církevní), je policejním orgánem v oblasti veřejného pořádku a bezpečnosti, ukládá pokuty a je koordinátorem během krizového stavu.

V kantonech Vaud a Fribourg je prefekt jmenován výkonným orgánem kantonu – Státní radou a představuje tak zástupce kantonální vlády.

Vatikán

Ve Vatikánu je kardinál-prefekt označení člena apoštolského sboru stojícího v čele římské kongregace. Apoštolský prefekt je prelát jmenovaný do čela apoštolské prefektury, jejíž status je podobný apoštolskému vikariátu. Nejedná se však výhradně jen o tyto vysoké funkce, protože v římskokatolické církvi se na různém stupni výkonné moci ustanovují prefekti do čela institucí.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Préfet na francouzské Wikipedii a Prefect na anglické Wikipedii.

Literatura

  • Ottův slovník naučný – svazek 20, str. 614

Související články