Štěrboholy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Praha-Štěrboholy)
Skočit na: Navigace, Hledání

městská část Praha-Štěrboholy
katastrální území Štěrboholy

Radnice

Praha-Štěrboholy – vlajka

vlajka

základní data
kraj a obec: hlavní město Praha
městský obvod: Praha 10
správní obvod (pověřený úřad): Praha 15
datum připojení k Praze: 1968
katastrální výměra: 2,97 km²
obyvatel: 2 058 (31.12.2012)
hustota zalidnění: 479,24 obyv./ km²
počet základních sídelních jednotek: 4

poštovní směrovací číslo: 102 00
adresa úřadu městské části: Ústřední 135/15,
102 00 Praha 10
starosta / starostka: František Ševít

Oficiální web

E-mailová adresa

Praha-Štěrboholy na mapě

Praha-Štěrboholy (německy Prag-Sterbohol) je městská část Prahy o rozloze 296,93 ha, tvořená celým katastrálním územím Štěrboholy. Leží na území městského obvodu Praha 10. Přenesenou působnost státní správy zde vykonává městská část Praha 15 v rámci stejnojmenného správního obvodu.

Charakter čtvrti[editovat | editovat zdroj]

Štěrboholy jsou malá čtvrť. Leží mezi dvěma výpadovkami – na Kutnou Horu (Černokostelecká ulice) a na Kolín (Českobrodská ulice). Díky tomu je v obci poměrně klid a staví se zde mnoho rodinných domků; v blízkosti obchodního centra Europark vznikly v roce 2007 i bytové domy.

V roce 2006 se zde otevřel víceúčelový sportovní areál. Jeho součástí je hřiště s umělou trávou třetí generace a dva tenisové kurty. Největší dominanta sportovního areálu je víceúčelová hala.

Na západní okraj území Štěrbohol zasahuje hostivařsko-malešická průmyslová zóna.

Obchody[editovat | editovat zdroj]

Na západ od obytné části mezi Štěrboholskou radiálou a Černokosteleckou ulicí leží od konce 90. let 20. století velké nákupní centrum Europark s hypermarkety (OBI, Interspar, Asko nábytek). V listopadu 2007 bylo v jeho těsné blízkosti otevřeno velké outletové centrum na severovýchod od silniční křižovatky Průmyslové a Štěrboholské radiály.

Ve Štěrboholech je několik autosalonů.

Historie čtvrti[editovat | editovat zdroj]

Štěrboholy se staly známé za sedmileté války6. května 1757. Ten den proběhla bitva u Štěrbohol (v cizojazyčných zdrojích označovaná jako bitva u Prahy), v níž Fridrich II. Velikýporazil rakouská vojska Karla Alexandra Lotrinského.[1] V bitvě padl vynikající pruský maršál Kurt Krištof Schwerin – Fridrich to okomentoval poznámkou, že jeho smrtí povadly vavříny vítězství, poněvadž takhle zaplatil za vítězství až příliš velkou cenu.[2][3] Obec Šterboholy byla připojena k Praze v roce 1968.[4]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Veřejná doprava[editovat | editovat zdroj]

Obytná část Štěrbohol je obsluhována jednou autobusovou linkou (163) od stanice metra Depo Hostivař. Závody, které se nachází v západní části této městské části, jsou obsluhovány dalšími autobusovými linkami z Depa Hostivař i z jižního a severního směru. Železniční spojení chybí, do většiny závodů ale vedou vlečky od nádraží Hostivař.

Automobilová doprava[editovat | editovat zdroj]

Automobilové spojení Štěrbohol s ostatními částmi Prahy je velmi dobré. Oblast je napojena na hlavní pražské silniční tahy – především Jižní spojkou a Průmyslovým polookruhem (Průmyslová ulice). Na území Štěrbohol se také nachází křížení těchto dvou významných silnic – jedna z největších pražských křižovatek (Černokostelecká, Kutnohorská, Průmyslová, Jižní spojka, Štěrboholská radiála).

Sousedící městské části[editovat | editovat zdroj]

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Bělina, Pavel: Říznost proti ležérnosti. Štěrboholy - 6. května 1757. Dějiny a současnost 16, 1994, č. 4, s. 21-26. Plán bitvy je uložen v Moravské zemské knihovně v Brně pod sig. RKP-0047.992.
  2. [1]
  3. [2]
  4. Městská část Praha - Štěrboholy: Znak a prapor

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Štěrboholy ve Wikimedia Commons