Právo na odměnu v souvislosti s rozmnožováním díla pro osobní potřebu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Právo na odměnu v souvislosti s rozmnožováním díla pro osobní potřebu stanovuje v České republice autorský zákon č. 121/2000 Sb. Zákon stanovuje pouze výši poplatků za přístroje k zhotovování rozmnoženin. Ty jsou stanoveny procenty z prodejní ceny. Výši odměny za tiskárny a nenahrané nosiče záznamu na základě zákona stanovuje vyhláška Ministerstva kultury č. 488/2006 Sb., která byla později novelizována vyhláškou č. 408/2008 Sb. platnou od 1. ledna 2009. Vyhláška stanovuje paušální poplatky za tiskárny dle rychlosti a technologie tisku a paušální poplatky za záznamová a paměťová média (včetně pevných disků) dle kapacity.

Poplatky jsou povinné bez ohledu na to, jestli jsou nosiče či přístroje použity k vytvoření kopií cizích nebo vlastních děl.

Výše poplatků[editovat | editovat zdroj]

Výše poplatků za optická média byla stanovena vyhláškou č. 488/2006 Sb. a ponechána i po novele z roku 2008.

médium poplatek
CD-R 0,40 Kč
CD-RW 2 Kč
minidisc 4 Kč
DVD+R, DVD-R, BD-R
a ostatní nepřepisovatelná optická média
1 Kč
DVD+RW, DVD-RW, DVD-RAM, BD-RE
a ostatní přepisovatelná optická média
5 Kč

Tyto poplatky dále podléhají DPH a základem pro její výpočet podle aktuální sazby je tedy cena média včetně poplatku.

Slovensko[editovat | editovat zdroj]

Na Slovensku je výše poplatku určena přímo zákonem č. 618/2003 Z.z. Poplatky jsou určeny procenty z ceny. Na rozdíl od České republiky jsou zpoplatněny celé počítače. Nejsou zpoplatněny samostatně prodávané pevné disky a tiskárny.

Polsko[editovat | editovat zdroj]

V Polsku určuje výši poplatku Rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 2 czerwca 2003 na základě zákona. Všechny poplatky jsou určeny procenty z prodejní ceny. Na rozdíl od České republiky je zpoplatněn i xerografický papír a scannery. Zpoplatněny nejsou tiskárny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]