Potravní doplněk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Potravní doplňky (nebo také potravinové doplňky či nutraceutika) jsou nutriční faktory (vitaminy, minerální látky, aminokyseliny, specifické mastné kyseliny a další látky) s významným biologickým účinkem, které se přidávají do potravin za účelem obohacení a zvýšení jejich výživové hodnoty.

Použití

Potravní doplňky se typicky používají v doplňcích stravy (přípravky svojí vnějškovou podobou připomínající léčivé přípravky) a jiných tzv. funkčních potravinách. Přidávají se však často také např. do nápojů, cukrovinek, mléčných výrobků a jiných potravin.

Příklady potravních doplňků

Jako potravní doplňky se užívají:

  1. vitamíny, např. C, B6, B12, K2, zeaxantin atd.;
  2. minerály a stopové prvky, např. chrómium polynikotinát, zinek, selenometionin aj.;
  3. extrakty z léčivých rostlin, např. guarana, ginkgo, rhodiola, ženšen, česnek aj.
  4. antioxidanty a anti aging formule, např.: ECGC, ascorbyl palmitát, resveratrol a pterostilben, kyselina lipoová, karnosin, koenzym Q, PQQ, P5P, benfotiamin, fisetin, astaxantin, aj.
  5. anabolické suplementy pro růst a udržení svalů, např.: karnitin, BCAA, tribulus, lignans, Anti-Aromatase, lipoic acid, aj.
  6. další látky jako aminokyseliny, glukosamin, chitosan, inulin, jablečný ocet, koenzym Q10, kreatin, kvasnice apod.

Obsah

Potravní doplňky často obsahují náhražky a neobsahují uvedené složky.[1]


Legislativní rozdíl mezi potravními doplňky a léky

I když by se mohlo zdát, že mezi potravními doplňky a léky bez předpisu není rozdíl, rozdíl je v označování. Potravní doplňky nesmějí na obale slibovat žádné léčivé účinky. Potravinové doplňky mohou obsahovat a často obsahují látky ve farmakologické čistotě tak jako léky. Zásadně se však liší v ceně. Léky smějí převážet přes hranice jen distributoři léků, proto je jejich cena vždy vyšší.

Naopak potravní doplňky můžete dostat na velkých trzích, kde je nakupují desetitisíce zákazníků, a tam se jejich cenu daří snížit. Hlavní výhodou velkých marketů je hodnocení od zákazníků, díky kterým se vyselektují jen nejkvalitnější potravní doplňky a také přístup k množství nestranných informací bez reklamních výmyslů. [2]


Legislativa

  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 446/2004 Sb., kterou se stanoví požadavky na doplňky stravy a obohacování potravin o potravní doplňky
  • Zákon č. 110/1997 Sb. o potravinách a tabákovách výrobcích
  • Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin

Reference

  1. http://www.national-geographic.cz/detail/potravinove-doplnky-casto-neobsahuji-zazracne-byliny-ukazal-vyzkum-44239/ - Potravinové doplňky často neobsahují, co slibují
  2. Dobrota D. Jak testovat potravní doplňky? Je názor, že jsou doplňky stravy zbytečné, pravdivý? 9/2014

Související články