Portál:Křesťanství/OSOBNOST

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Georg Ratzinger

Mons. Georg Ratzinger (* 15. ledna 1924, Pleiskirchen) je německý římskokatolický kněz, hudebník a starší bratr papeže Benedikta XVI.

V jeho mládí se ukázal jeho hudební talent, hrál na varhany už v jedenácti letech. V roce 1935 vstoupil do semináře minor v Traunsteinu, kde měl profesionální hudební výuku. V roce 1941 se poprvé setkal s pěveckým sborem Regensburger Domspatzen, který později řídil, a provádí ho v Salzburgu u příležitosti 150 výročí od smrti Wolfganga Amadea Mozarta. V létě 1942 byl Georg povolán do Reichsarbeitsdienstu (civilní, později polovojenská pracovní organizace) a stejný rok na podzim do Wehrmachtu. Roku 1944 byl v bitvě v Itálii raněn. Na konci druhé světové války byl válečným zajatcem americké armády v blízkosti Neapole, ale byl propuštěn a v červenci 1945 se vrátil domů.

V lednu 1946 spolu se svým bratrem Josephem vstoupil do semináře arcidiecéze mnichovsko-freisingské. Zároveň pokračoval ve svém hudebním studiu. Dne 29. června 1951 byl vysvěcen na kněze kardinálem Michaelem von Faulhaber. Poté Georg studoval církevní hudbu v Mnichově, zatímco sloužil v různých kněžských funkcích pro arcidiecézi. V roce 1957 dokončil svá studia a stal se vedoucím pěveckého sboru v domovské farnosti v Traunsteinu. V únoru 1964 se stal hudebním ředitelem Domkapellmeisteru v katedrále sv. Petra v Řeznu, čímž se stal sbormistrem katedrálního chóru Regensburger Domspatzen. Jako ředitel tohoto chlapeckého a mužského sboru Ratzinger dohlížel na nahrávání mnoha písní a pořádal koncertní turné. Roku 1994 odešel ze své funkce ředitele a od 25. ledna 2009 je kanovníkem v Řeznu.

Více »; Archiv »