Portál:Český jazyk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání


Portál:Český jazyk

Čeština je západoslovanský jazyk. Je mateřským jazykem pro přibližně 12 000 000 lidí, z toho 10 000 000 žije v České republice. Má mimořádně bohatou slovní zásobu, mnoho zvláštních gramatických jevů a několik nepříliš obvyklých hlásek. Mluvená čeština se vyvinula v 10. století. Několikrát byla zatlačena do pozadí němčinou, zvláště pak po roce 1620, přesto díky práci národních obrozenců a v dřívějších dobách českých humanistů přetrvala. V současné době je jedním z úředních jazyků Evropské unie.

Víte, že...

…se hláska „ř“ se vyskytuje jen v několika málo jazycích?
…používání diakritického pravopisu, tedy háčků a čárek, v češtině navrhl pravděpodobně reformátor mistr Jan Hus?
…první česky psaná kronika, Dalimilova kronika, vznikla již ve 14. století?

Článek

Dalimilova kronika (na obrázku latinský překlad)

Dalimilova kronika je nejstarší česky psaná veršovaná kronika, jedno ze stěžejních děl českého písemnictví. Pochází z počátku 14. století, záznamy končí rokem 1314, existuje několik pozdějších dodatků. Podle svého nejdůležitějšího zdroje bývá označována též jako Kronika Boleslavská. Označení přívlastkem „Dalimilova“ se objevuje až v 17. století. Již ve 14. a 15. století bylo vytvořeno mnoho jejích opisů a překladů. Pro své silně vlastenecké ladění byla předmětem zvýšeného zájmu vždy v dobách národního útisku.
Přečtěte si celý článek!

Mluvíte správně česky?

V češtině se stále vyskytují zbytky duálu, který se hojně používal ve středověku, a používal pro vyjadřování dvojitosti, párovitosti. Duálem se stále řídí skloňování číslovky „dva“, ale i podstatných jmen, která označují párové části těla. Zatímco například číslovku „tři“ tak skloňujeme „tři - tří nebo třech - třem - tři - tři - třech - třemi“, skloňování číslovky „dva“ vypadá následovně:

Totožně se chová zájmeno „oba“.

Podrobnější informace o duálu naleznete v článku Dvojné číslo.

Osobnosti češtiny

Jan Vilímek - Daniel Adam z Veleslavína.jpg

Daniel Adam z Veleslavína (31. srpna 1546 Praha18. října 1599 Praha) byl český nakladatel, spisovatel, organizátor literární činnosti a humanista.

Svou činností velmi ovlivnil českou literaturu, proto období, kdy působil, nazýváme dobu veleslavínskou. Vystudoval pražskou univerzitu, později na ní přednášel. Oženil se s dcerou knihtiskaře Melantricha a zdědil po něm tiskárnu. Zasloužil se o vydání mnoha českých děl. Byl tajným stoupencem Jednoty bratrské. Jeho hlavní činnost nespočívala ani tak v psaní, jako v organizaci, opravě a překladech. Výrazně přispěl k rozvoji českého jazyka. Získal šlechtický titul.

Přečtete si celý článek!

Zajímavost

Víte, proč se podstatné jménomlýn“ píše jinak, než slovesomlít“? Indoevropský prapůvod tohoto slova je pravděpodobně týž, ale zatímco slovo „mlýn“ převzala čeština z němčiny, přičemž písmeno „ü“ nahradila písmenem „y“, slovo „mlít“ má slovanský původ.

Uvědomili jste si, že předpona vy- vyjadřuje v češtině pohyb zevnitř směrem ven? Vyskočit, vyletět, vyhodit, i ono vyjádřit. Odtud dostal své jméno také výr (lat. bubo bubo), který vyvaluje své krásné oči. Z toho pochází lidové Co vejráš?, kde ale ypsilon zmizelo. Latinské bubo souvisí zřejmě s naším bubákem, který straší.

Krása češtiny na Wikizdrojích

Dřěvo sě listem odievá,
slavíček v keřku spievá.
Máji, žaluji tobě
a mécě srdce ve mdlobě.
Zvolil sem sobě milú,
ta tře mé srdce pilú.
Pila hřěže, ach bolí,
a tvójť budu, kdeť sem koli.
Srdéčko, divím sě tobě,
že nechceš dbáci o sobě.
Tvá radost, veselé hyne
pro tu beze jmene.
Začátek z básně Dřevo se listem odívá ze 14. století
Celý text…

Pomozte rozšířit

Daniel Adam z Veleslavína
Filipika proti misomusům

Odkazy

Ústav pro jazyk český Akademie věd ČR

Internetová jazyková příručka
Slovník spisovného jazyka českého
Příruční slovník jazyka českého

Ústav českého jazyka a teorie komunikace při FF UK
Ústav bohemistiky při FF UK

  • Děkujeme za návštěvu portálu, mohl by Vás zajímat také související portál Jazyk.
  • Z článků týkajících se obsahu portálu můžete na tento portál odkázat šablonou {{Portály|Český jazyk}} umístěnou na konci článku těsně nad kategoriemi, resp. {{DEFAULTSORT:}}. V případě, že již článek odkazuje na jiný portál, přidejte odkaz abecedně do již vložené šablony {{Portály}}, viz návod.
  • Pokud máte zájem spolupracovat, přidejte svůj podpis pod tyto věty.
  • Pokud máte podezření, že portál šíří dezinformace, směle napište do diskuse.