Ponožky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ponožky

Ponožky jsou součástí každodenního oblečení. Odsávají pot a chrání nohy před chladem a odřením. Nahradily kdysi běžně používané onuce. Mají tvar roury profilované do tvaru dolní části nohy, zpravidla jsou zhotoveny z bavlny, vlny, umělých vláken nebo z jejich kombinací. Dosahují zpravidla po kotníky. Existují také kratší ponožky, které končí těsně nad patou a které jsou oblíbené zejména v letním období. Naopak podkolenky sahají až ke kolenům.

Někteří lidé považují za společensky nevhodné nosit ponožky v otevřených botách, jako jsou sandály.

Funkční ponožky[editovat | editovat zdroj]

Funkční ponožky mají specifické vlastnosti zvyšující jejich užitnou hodnotu. Může se jednat o zlepšené vlastnosti v oblasti odpařování vlhka pomocí termovláken, v oblasti antibakteriálních vlastností či v oblasti specifického tvaru a svěru ponožky.

Termovlákna[editovat | editovat zdroj]

Typickým příkladem v oblasti odpařování vlhka jsou ponožky, které jsou založeny na větším povrchu jednotlivých vláken. S rostoucím povrchem vlákna roste i jeho schopnost odpařovat vlhko. Těchto vlastností se nejvíce využívá u sportovních a teplých zimních ponožek.

Aktivní ionty stříbra[editovat | editovat zdroj]

Pro antibakteriální vlastnosti se využívá stříbra. Antibakteriální vlastnosti stříbra jsou známy již dlouho, můžeme je pozorovat například u stříbrného nádobí, ze kterého jedla šlechta. Antimikrobiální látky se aplikují přímo na jádro příze, nikoli k jeho povrchu, a nesnižuje se tak jeho účinnost při praní.

Funkční tvar[editovat | editovat zdroj]

Specifický tvar či svěr ponožky je zpravidla dán tím, pro jaké užití je ponožka vyrobena. Ponožka může mít například přídavný fixační pruh přes nárt, který jí pomáhá lépe držet na svém místě. Nebo naopak pro zdravotní ponožky je charakteristický minimální svěr, který neškrtí ani při dlouhodobém nošení. Svěr je zajištěn vzorem ponožky, například elastickým žebrováním, a může být doplněn pouhou jednou gumičkou v zakončení.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu
  • Slovníkové heslo ponožka ve Wikislovníku