Polsko a zbraně hromadného ničení

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Během Studené války mělo Polsko aktivní programy pro vývoj zbraní hromadného ničení. Polsko také spolupracovalo s Ruskem na eliminaci velkých zásob chemických a biologických zbraní vytvořených zeměmi Varšavské smlouvy. Polsko ratifikovalo Ženevský protokol 4. února 1929.

Chemické zbraně

Výroba chemických zbraní v Polsku začala už před 2. světovou válkou. Dříve než válka vypukla, Polsko vyvïnulo a skladovalo velké množství yperitu (zvaný také hořčičný plyn), ale nikdy jej nepoužilo v boji. Po válce byly zásoby této látky zvýšeny a aktuální odhady hovoří o stovkách až tisicích tun tohoto plynu. Jinými chemickými látkami skladovanými během Studené války byly lewisit, VX, sarin, soman, tabun, SN (plyn), CS (plyn), dusíko-hořčičné plyny (HN1, HN2, HN3), fosgen, plyn CN, plyn BZ, botulotoxin, STX, enterotixin. Po pádu komunismu Polsko prudce snížilo své zásoby těchto zbraní a slíbilo aktivnější program odzbrojování. Polsko přijalo Konvenci o chemických zbraní 23. srpna 1995. Roku 2004 během Summitu G8 byla schválena polsko-ruská dohoda o zlikvidování chemických zbraní.

Biologické zbraně

Rozšíření výroby polských biologických zbraní je nejasné, i když jak vojenské, tak i laboratoře provozované komunistickým režimem prováděly za Studené války výzkum různých bojových látek. Vojenský výzkum bojových látek zahrnoval encefalitidu, chřipku, žlutou zimnici, tyfus, anthrax, brucelózu, choleru, mor, břišní tyfus, úplavici, a ve spolupráci se Sovětským svazem neštovice. Polsko přijalo Konvenci o biologických zbraních dne 25. ledna 1973. Po pádu komunismu Polsko přislíbilo zneškodnění svých biologických zbraní, společně s generální politikou odzbrojování. Roku 1997 Konference NATO o pokročilém výzkumu nazvaná "Přeměna někdejšího příslušenství biologikých zbraní, Vývoj a výroba ochranných, diagnostických a léčebných prostředků proti chorobám" se konala na Institutu Fredericka Joliot-Curieho Radiobiologie a Radiohygieny. Polsko, Ukrajina a Rusko přijaly konvence tohoto shromáždění.

Jaderné zbraně

Roku 1991 Polsko oznámilo, že odstraní prostředky schopné přepravovat jaderné zbraně ze svého zbrojního inventáře. Tento krok zahrnoval 60 odpalovacích systémů na rakety typu Frog-7 a 32 na rakety typu Scud-B. Ponechali si pouze 40 vozidel Frog-7 pro sebeobranu. Tato vozidla ale jsou již vyřazena. Nyní užívají čtyři systémy typu Tochka (SS-21).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Poland and weapons of mass destruction na anglické Wikipedii.