Podstávkový dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Podstávka (dům s roubeným přízemím)
Detail konstrukce podstávkového domu (Königstein, Sasko)

Podstávkový dům je typ venkovského domu, kde přízemí tvoří roubená prostora a nad ní umístěné patro nebo střecha je nesena samostatnou konstrukcí – podstávkou (dříve též obvaz). Podstávku tvoří dřevěná konstrukce ze sloupů, která nese vyšší podlaží a střechu odděleně od přízemí. Tvoří ji svislé stojny se šikmými pásky a na nich vodorovné prahy a ližiny. V podstatě jde o systém pilířků a kladí zavětrovaný pomocí pásků nebo zápor často tvarovaných do oblouku. Podstávka vznikla v reakci na rozjíždění roubení, které hůře odolává svislému tlaku konstrukcí nad ním.

Oblast výskytu

Vyskytuje se u dřevěných tradičních stavení zejména na německo-česko-polském pomezí. Hornolužický typ podstávkového domu má ve většině případů hrázděné patro, severočeský typ má často i roubené patro. Základní dispozice domu je trojdílná (světnice – síň – chlév), přičemž síň a chlév jsou nejčastěji zděné. Běžné jsou i dispozice s dvěma roubenými světnicemi po obou stranách síně.

Galerie

Odkazy

Související články

Externí odkazy

Literatura

  • RICHTER, Kerstin. Opravy podstávkových domů : příručka pro majitele a stavebníky. Niesky, Zittau, Liberec: Landkreis Görlitz, Geschäftsstelle UMGEBINDELAND, Liberecký kraj, 2013. 154 s. Dostupné online. 
  • VESELÁ, Hana; SELLNEROVÁ, Alena; HANZLÍK, Jan. Krajinou podstávkových domů : Do údolí Ploučnice a Merboltic. Ústí nad Labem: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště Ústí nad Labem, 2015. 278 s. ISBN 978-80-85036-56-5.