Podgórzyn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Podgórzyn
Pohled na Podgórzyn ze zámku Chojnik.
Pohled na Podgórzyn ze zámku Chojnik.
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška350–480 m n. m.
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíDolnoslezské
OkresKrkonoše
GminaPodgórzyn
Podgórzyn
Podgórzyn
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 700
Správa
Oficiální webwww.podgorzyn.pl
Označení vozidelDJE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podgórzyn [podgužyn] (do roku 1945 německy Giersdorf, v letech 1945–1946 Popławy [popuavy]) je polská obec, která leží v severním podhůří Krkonoš v Dolnoslezském vojvodství. Je sídlem stejnojmenné vesnické gminy. Zároveň patří do Euroregionu Nisa.

Charakter obce[editovat | editovat zdroj]

Obec se skládá ze dvou částí – dolní má charakter zemědělské vsi, horní je zaměřená na turismus. Dolní Podgórzyn je vystavěný podél potoka Podgórna.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tato obec patří k nejstarším osídleným místům celé oblasti, neboť první písemná zmínka pochází již z roku 1305. V 17. století zde bylo zvonařství, roku 1681 byla založena papírna. Do konce druhé světové války byla tato vesnice součástí Německé říše, později připadla na základě mezinárodních dohod Polsku.

Zajímavosti obce[editovat | editovat zdroj]

Kostely[editovat | editovat zdroj]

Jsou zde dva kostely. Katolický svatostánek Svaté Trojice byl vystavěný při řece Podgórna na počátku 17. století. Původní dřevěný kostel stál na tomto místě už od roku 1318, shořel však 31. srpna 1675 po zásahu bleskem. V současném kostele z konce 17. století je umístěný zvon od místních zvonařů. Druhý – novější barokní kostel pochází z roku 1780.

Tramvaj[editovat | editovat zdroj]

Tramvajová trať z Jelení Hory vedená přes Cieplice do horní části obce Podgórzyn byla provozována do roku 1964. Byla oblíbena zejména během zimní turistické sezóny. Kolejové spojení bylo pro vysokou ztrátovost nahrazeno autobusovou linkou. V bývalé konečné zastávce Pod Skałką je dnes vystaven poslední zachovaný vagón této horské tramvaje.

Partnerské město[editovat | editovat zdroj]

Partnerským městem je český Špindlerův Mlýn.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]