Plochá dráha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Plochá dráha - start rozjížďky

Plochá dráha je druh motocyklových závodů. Závody ploché dráhy se jezdí na prašné dráze ve tvaru oválu, krátká plochá dráha je dlouhá 260 až 425 metrů. Závody se jezdí na více jízd, kde mezi sebou závodí 4 a více jezdců. V závodech ploché dráhy mezi sebou mohou soupeřit jednotlivci, dvojice nebo též družstva. Plochá dráha se jezdí proti směru hodinových ručiček. Speciální motocykly nemají převodovky ani brzdy, což dělá tento sport vyjímečný. Na rovince dosahují maximální rychlosti 120 km/h. V závodě mohou startovat pouze stejné kubatury motoru.

V České Republice se každoročně pořádá Zlatá přilba.

Súčasnosť plochej dráhy na Slovensku[editovat | editovat zdroj]

Na Slovensku sa nachádza už len jediný plochodrážny ovál a to v Žarnovici. Najúspešnejší jazdcom Slovenska je Martin Vaculík. V malom pohronskom mestečku existujú 2 plochodrážne kluby AMK Plochá dráha Žarnovica a nový Speedway Club Žarnovica (www.speedwayclub.sk). Druhý menovaný klub si zobral od jeho vzniku všetkých súčasných jazdcov pod svoju hlavičku. Zároveň sa stará o výchovu nových jazdcov, zabezpečuje pravidelné tréningy, plochodrážny život a organizuje preteky.

Jazdci[editovat | editovat zdroj]

Ján Mesiarik (1985 - ...)

Martin Vaculík (2005 - ...)

Patrik Búri (2010 - ...)

Ján Mihálik (2011 - ...)

Adam Čarada (2012 - ...)

Michal Tomka

História plochej dráhy na Slovensku[editovat | editovat zdroj]

Na území Slovenska má tento motoristický šport už vyše 80-ročnú tradíciu, počas ktorej si prešiel silnejšími i slabšími obdobiami. História plochej dráhy na Slovensku siaha už do roku 1931 na východ krajiny. Košický automotoklub vtedy pripravil plochodrážne preteky na trávnatej dostihovej dráhe. Dnes už táto dráha v Košiciach neexistuje. Na jej mieste stojí sídlisko Nad Jazerom. Plochá dráha sa jazdila ďalej v Bratislave, v Banskej Bystrici, v Partizánskom, v Piešťanoch, v Poprade, na Zohore a doteraz sa jazdí stále v Žarnovici.

Typy[editovat | editovat zdroj]

  • klasická
  • dlouhá
  • travnatá
  • ledová plochá dráha

Klasická plochá dráha[editovat | editovat zdroj]

Klasická plochá dráha je nejznámější typ. Závodníci jezdí na oválu dlouhém 200-400 metrů s hlinitopísečným nebo škvárovým povrchem.

Klasická plochá dráha ve světě[editovat | editovat zdroj]

Nejprestižnější závody jsou Speedway Grand Prix (SGP) - což je seriál mistrovství světa jednotlivců a Speedway World Cup (SWC), což mistrovství světa družstev. V této soutěži jsou právě teď největší velmoci Polsko, Švédsko, Dánsko, Velká Británie, Austrálie a Rusko. Ale ani Česká republika, Slovensko, Německo, Slovinsko, Finsko nebo Itálie nejsou daleko za nimi.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Plochá dráha ve Wikimedia Commons