Place d'Italie (stanice metra v Paříži)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nástupiště linky 5

Place d'Italie je významná přestupní stanice pařížského metra mezi linkami 5, 6 a 7 na jihu Paříže ve 13. obvodu v Paříži. Rozsáhlá síť nástupišť a chodeb se nachází pod náměstím Place d'Italie. V roce 2004 byla s 13,10 milióny cestujících osmou nejrušnější stanicí zdejšího metra.[1] Pro linku 5 je to jižní konečná stanice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla otevřena 24.dubna 1906 jako součást úseku tehdejší linky 2 Sud (2 Jih) v úseku Passy - Place d'Italie. Krátce na to - 2. června bylo otevřeno nástupiště nové linky 5, která vedla do Gare d'Orléans (nyní Gare d'Austerlitz). Tato linka zde začínala, má zde proto smyčku a její nástupiště je postavené do oblouku. 4. října 1907 byla ale dosavadní linka 2 Sud mezi stanicemi Étoile a Place d'Italie připojena k lince 5 a nástupiště linky 2 Sud se přestala používat.

1. března 1909 byla otevřena nová linka 6 mezi Place d'Italie (kde využívala staré nástupiště linky 2 Sud) a Nation. Kvůli konání koloniální výstavy byl od 17. května do 6. prosince 1931 úsek Place d'Italie - Étoile dočasně odpojen od linky 5 spojen s linkou 6. Teprve 6. října 1942 došlo k tomuto spojení opět a natrvalo. Linka 6 protíná náměstí ve směru východ-západ a její nástupiště se nachází na východní straně náměstí u Boulevardu Vincent-Auriol.

Mezitím došlo 15. února 1930 k otevření stanice pro linku 10, která sem byla prodloužena ze stanice Odéon. Od 26. dubna 1931 je ovšem úsek mezi Place Monge a Porte de Choisy součástí linky 7. Linka 7 je orientována směrem sever-jih a nástupiště je u Avenue d'Italie.

V období 25. června - 2. září 2007 bylo nástupiště linky 5 uzavřeno kvůli úpravě smyčky. Po tuto dobu byla konečnou stanicí sousední Campo-Formio. U linky 5 se počítá s jejím prodloužením na jih někdy v letech 2021-2027.[2] Toto rozšíření bude ovšem technicky náročné, neboť linka 5 bude muset křížit tunel s linkou 6 a obě jsou nyní v podzemí na stejné úrovni.

Název[editovat | editovat zdroj]

Stanice byla pojmenována po kruhovém náměstí, na kterém se kříží pět významných ulic: Avenue d'Italie, Boulevard Auguste-Blanqui, Avenue des Gobelins, Boulevard de l'Hôpital a Boulevard Vincent-Auriol. Vycházela odtud hlavní silnice, která vedla z Paříže do Itálie.

Vstupy[editovat | editovat zdroj]

Stanice má čtyři přístupy:

  • Rue Bobillot č. 2
  • Place d'Italie č. 2
  • Boulevard Vincent-Auriol č. 182
  • Boulevard de l'Hôpital č. 146

Reference[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Place d'Italie (stanice metra v Paříži) ve Wikimedia Commons

  1. (francouzsky) Statistika vytíženosti stanic na s. 16 (formát pdf)
  2. (francouzsky) Plán rozšíření linek metra, s. 81 (formát pdf)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Place d'Italie (métro de Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Bobigny – Pablo Picasso Metro v PařížiLinka 5 směr Place d'Italie
Campo-Formio Place d'Italie

Bobigny – Pablo PicassoBobigny – Pantin – Raymond QueneauÉglise de PantinHochePorte de PantinOurcqLaumièreJaurèsStalingradGare du NordGare de l'EstJacques BonsergentRépubliqueOberkampfRichard-LenoirBréguet – SabinBastilleQuai de la RapéeGare d'AusterlitzSaint-MarcelCampo-FormioPlace d'Italie


← směr Charles de Gaulle – Étoile Metro v PařížiLinka 6 směr Nation
Corvisart Place d'Italie Nationale

Charles de Gaulle – ÉtoileKléberBoissièreTrocadéroPassyBir-HakeimDupleixLa Motte-Picquet – GrenelleCambronneSèvres – LecourbePasteurMontparnasse – BienvenüeEdgar QuinetRaspailDenfert-RochereauSaint-JacquesGlacièreCorvisartPlace d'ItalieNationaleChevaleretQuai de la GareBercyDugommierDaumesnilBel-AirPicpusNation


← směr La Courneuve – 8 Mai 1945 Metro v PařížiLinka 7 směr Villejuif – Louis Aragon
směr Mairie d'Ivry
Les Gobelins Place d'Italie Tolbiac

La Courneuve – 8 Mai 1945Fort d'AubervilliersAubervilliers – Pantin – Quatre CheminsPorte de la VilletteCorentin CariouCriméeRiquetStalingradLouis BlancChâteau-LandonGare de l'EstPoissonnièreCadetLe PeletierChaussée d'Antin – La FayetteOpéraPyramidesPalais Royal – Musée du LouvrePont NeufChâteletPont MarieSully – MorlandJussieuPlace MongeCensier – DaubentonLes GobelinsPlace d'ItalieTolbiacMaison BlancheLe Kremlin-BicêtreVillejuif – Léo LagrangeVillejuif – Paul Vaillant-CouturierVillejuif – Louis AragonPorte d'ItaliePorte de ChoisyPorte d'IvryPierre et Marie CurieMairie d'Ivry