Pinotage

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Pinotage je modrá odrůda vína původem z Jižní Afriky. Byla tam vyšlechtěna v roce 1925 jako kříženec Pinot noir a Cinsaut (Cinsaut byl známý jako „Hermitage“, odtud název „Pinotage“). Pinotage je tmavě červené odrůdové víno s kouřovou, ostružinovou a zemitou chutí, někdy s tóny banánů a tropického ovoce, občas kritizované za stopy po vůni acetonu. Pinotage je často používána pro výrobu kupáží.

Dějiny

Odrůda Pinotage byla vyšlechtěna v Jižní Africe v roce 1925 Abrahamem Izakem Peroldem, prvním profesorem vinařství na Stellenbosch University. Perold pokoušel spojit nejlepší vlastnosti robustního Hermitage a Pinot noir, tedy hroznů, ze kterých je dobré víno, ale mohou být náročné na pěstování. Perold zasadil čtyři semínka z tohoto křížení v zahradě na Welgevallenské experimentální farmě a zapomněl na ně. V roce 1927 univerzita vyslala tým k zušlechtění a údržbě zahrady. Součástí tohoto týmu byl mladý asistent Charlie Niehaus, který o sazenicích věděl a zachránil je před likvidací. První víno bylo vyrobeno v roce 1941 v Elsenburgu z první komerční výsadby v Myrtle Grove.

První uznání přišlo, když víno Bellevue vyrobené z Pinotage zvítězilo na Cape Wine Show 1959. Tento úspěch a snadné pěstování Pinotage vyvolaly vlnu výsadby v roce 1960.

Kromě Jižní Afriky se Pinotage také pěstuje v Brazílii, Kanadě, Izraeli, Novém Zélandu, USA a Zimbabwe. Na Novém Zélandě je 94 akrů (38 ha) s Pinotage. Ve Spojených státech jsou výsadby v Kalifornii a ve Virginii. V poslední době[kdy?] s výsadbou Pinotage experimentují němečtí vinaři.

Většina světové výsadby Pinotage je v Jižní Africe, kde sice tvoří pouze 6 % z plochy vinic, ale je považován za symbol vinařských tradic v zemi. Nejnovější a nejrychleji rostoucí trend je výroba kávy s příchutí Pinotage.