PewDiePie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

PewDiePie vlastním jménem Felix Arvid Ulf Kjellberg (švédsky lɪks aɾvɪd ɵlf ɕɛl bæɾj, tʃɛlbərɡ, nebo dʒɛlbərɡ) (* 24. října 1989, Göteborg, Švédsko) je švédský komentátor videoher na serveru YouTube. Jeho kanál je nejrychleji rostoucím kanálem na YouTube.[zdroj?] V říjnu má přes 31 milionů odběratelů a 6 miliard zhlédnutí všech jeho videí.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodil se a vyrůstal ve švédském Göteborgu. V roce 2008 absolvoval Göteborgs Högre Samskola. Poté pokračoval ve vysokoškolském vzdělání v oboru Ekonomika průmyslu a řízení technologií na Chalmerské technologické univerzitě, ale v roce 2011 univerzitu opustil a začal se věnovat činnosti na YouTube.

YouTube[editovat | editovat zdroj]

Na serveru YouTube si vytvořil kanál v dubnu 2009. V roce 2012 začal jeho kanál získávat na popularitě a dosáhl 1 milionu odběratelů. Dva miliony odběratelů dosáhl již v září 2012. Ucházel se o titul krále na webu, v on-line soutěži. Nezvítězil, ale stal se Gaming králem webu. Během následujícího volebního období vyhrál. Získanou peněžní výhru daroval fondu World Wildlife Fund. V dubnu 2013 jeho kanál vzrostl na 6 milionů odběratelů, jak uvedl New York Times[zdroj?]. Později získal cenu za nejoblíbenější sociální show[zdroj?]. V červnu 2013 kanál vzrostl na 8 milionů a následně 9 milionů odběratelů.

Na Social Star Awards šel záměrně pozdravit své fanoušky osobně i přes to že ho před tím varovala jeho ochranka[zdroj?]. Jeho počet odběratelů neustále vzrůstá, má již více než 30 000 000 odběratelů [1]. Jeho logo se objevilo na ocenění od Youtube na 1 milion odběratelů kanálu SHAYTARDS.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Ze Švédska se rozhodl přestěhovat se svojí přítelkyní Marziou (též velmi oblíbená a populární YouTuberka) do Itálie, později se přestěhoval do Anglie, kvůli lepšímu připojení k Internetu, kde žije dodnes. Podílí se na charitativní činnosti pro World Wildlife Foundation a St. Jude Children's Research Hospital a Charity Water, kde jeho fanoušci mohli darovat peníze na počest a oslavu k dosažení 10 milionů odběratelů. Při jeho 26 000 000 odběratelích začal přispívat také Save the Children, kde se vybralo více než 1 000 000 dolarů.[zdroj?] Také daroval 100 dolarů do ALS, ale takzvanou Ice bucket challenge neudělal. Jedno z jeho videí bylo také v TV seriálu South Park.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. YouTube kanál PewDiePie, 2013-11-09