PewDiePie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

PewDiePie, vlastním jménem Felix Arvid Ulf Kjellberg (švédsky lɪks aɾvɪd ɵlf ɕɛl bæɾj, tʃɛlbərɡ, nebo dʒɛlbərɡ, * 24. října 1989, Göteborg, Švédsko) je švédský komentátor videoher na serveru YouTube. Jeho kanál je nejrychleji rostoucím kanálem na YouTube.[zdroj?] V červnu má přes 29 milionů odběratelů a 4 miliardy zhlédnutí všech jeho videí. Je to "Král YouTube".

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodil se a vyrůstal ve švédském Göteborgu. V roce 2008 absolvoval Göteborgs Högre Samskola. Poté pokračoval ve vysokoškolském vzdělání v oboru Ekonomika průmyslu a řízení technologií na Chalmerské technologické univerzitě, ale v roce 2011 opustil univerzitu a začal se soustředit na svou kariéru na YouTube.

YouTube[editovat | editovat zdroj]

Na serveru YouTube si vytvořil kanál v dubnu 2009. V roce 2012 začal jeho kanál získávat na popularitě a dosáhl 1 milionu odběratelů. Dva miliony odběratelů dosáhl již v září 2012. Ucházel se o titul krále na webu, v on-line soutěži. Nezvítězil, ale stal se Gaming králem webu. Během následujícího volebního období vyhrál a peněžní výhru daroval fondu World Wildlife Fund. V dubnu 2013 jeho kanál vzrostl na 6 milionů odběratelů, jak uvádí New York Times. Později získal cenu za nejoblíbenější sociální show[zdroj?]. V červnu 2013 kanál vzrostl na 8 milionů, a následně 9 milionů odběratelů.

Na Social Star Awards šel záměrně pozdravit své fanoušky osobně i přes to že ho před tím varovala jeho ochranka[zdroj?].

Jeho počet odběratelů neustále vzrůstá - má už více než 27 000 000 odběratelů [1]. U každé jeho videa je během dne minimálně 1 milion zhlédnutí. Jeho logo se objevilo např. na ocenění od Youtube na 1 milion odběratelů kanálu SHAYTARDS.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Původem je ze Švédska, i když později se rozhodl přestěhovat se svojí přítelkyní Marziou do Itálie. Podílí se na charitativní činnosti pro World Wildlife Foundation a St. Jude Children's Research Hospital. Začal přispívat na charitu Charity Water, kde jeho fanoušci mohli darovat peníze na počest a oslavu k dosažení 10 milionů odběratelů. A při jeho 26 000 000 odběratelích začal přispívat také Save the Children, kde se vybralo více než 1 000 000 dolarů

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. YouTube kanál PewDiePie, 2013-11-09