Petěrgof

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Petěrgof: pohled k Baltskému moři

Petěrgof (rusky Петергоф, v letech 19441997 Petrodvorec, rusky Петродворец), je město v Rusku; spadá pod federální město Petrohrad (Sankt-Petěrburg), v jehož rámci tvoří centrum Petrodvoreckého rajónu. Z centra Petrohradu sem jezdí příměstské vlaky, autobusy a tzv. „loď na křídlech“.

Carská rezidence[editovat | editovat zdroj]

Palác s Velkou kaskádou

Místo je proslulé jakožto rezidence carů z dynastie Romanovců. Ve zdejším pozoruhodném palácovém a parkovém celku z 18. a 19. století, který se rozkládá na pobřeží Baltského moře na ploše přes 800 ha, je umístěno přes 170 fontán různých velikostí. Nejznámější fontány jsou např. socha Samsona bojujícího se lvem, kaskády Zlatá hora, Šachová hora, Velká kaskáda, Římské fontány a fontána Slunce.

Překrásný Velký palác rozděluje areál na Horní a Dolní park. Dále je k vidění palác Petra I, paláce Marli a Montplaisir a také pavilón Ermitáž.

Petěrgof byl výrazně poničen a rozkraden německými vojáky za druhé světové války. Obnova trvala celou druhou polovinu 20. století a v dnešní době se Petěrgof opět podobá původnímu a je jednou z nejvýznamnějších turistických atrakcí Ruska, která byla zapsána na seznam světového dědictví UNESCO (1990).

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]