Pelmeni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pelmeni

Pelmeni (rusky пельмени) jsou národním jídlem východní Evropy, ale Ruska především. Původ pokrmu je většinou spojován s Tatary. Pelmeni byly velice populární i mezi ukrajinskými kozáky. Obvykle se dělají s náplní z mletého masa, která je zavinutá v tenkém těstě (vyrobeného z mouky a vajec, někdy se přidává i mléko nebo voda). Samotný název znamená v jazyce Uralu „chlební uši“ , a odtud byl také převzat do ruštiny. Pro náplň můžeme použít vepřové, jehněčí, hovězí nebo jakékoli jiné maso; také smíchání několika druhů je velmi oblíbené. Podle tradičního uralského receptu by náplň obsahovala 45% hovězího, 35% jehněčího a 20% vepřového masa. Navíc se sem přidávají rozličná koření jako pepř, cibule a česnek.

Pelmeni se staly národním jídlem ruské Sibiře, kde se vaří ve velkém množství a poté skladují zmrzlé venku po dobu až několika měsíců. Připravují se bezprostředně před konzumací, a to vařením ve vodě dokud nezačnou plavat, a poté ještě 2 - 5 minut. Výsledný pokrm se podává s máslem nebo kysanou smetanou (hořčice, křen nebo ocet jsou také velmi oblíbené). Některé recepty doporučují osmahnout pelmeni po uvaření dozlatova na pánvi.

Pelmeni jsou vlastně masové knedlíčky. Velmi se podobají tzv. varenykům – ukrajinským knedlíčkům s náplní ze šťouchaných brambor, smetany nebo třešní. Největší rozdíl mezi pelmeněmi a jinými druhy knedlíčků je v jejich tvaru a velikosti – typické pelmeni jsou kulaté či půlkulaté a v průměru mají cca 2 - 3 cm, zatímco většina ostatních typů je většinou podlouhlá a mnohem větší.

Pelmeni se připravují z těsta, velmi podobného nudlovému - těsto musí být velmi tuhé, až nepoddajné. Okrajem skleničky se z tence vyváleného těsta vykrojí placička, na kterou se nanese lžička masové náplně, placička se přeloží napůl a okraje se stisknou do vlnitého „švu“. Pelmeně se vaří v osolené vodě prudkým varem, dokud nevyplavou. Masová náplň je tvořena mletým masem (pokud je výchozí surovina libová, přidává se až 1/3 tužšího sádla) a cibulí ve stejném poměru, náplň se dochucuje zejména solí a černým pepřem.

Podobné jídlo je též připravováno v Číně.

Související články[editovat | editovat zdroj]