Pej Wen-Chung

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pei Wen-chung

Pej Wen-chung (čínsky 裴文中, v anglické literatuře uváděn jako Pei Wenzhong nebo W. C. Pei, 19. ledna 1904 - 18. září 1982) byl čínský paleontolog, archeolog a antropolog. Profesor Pei je považován za zakladatele čínské archeologie [1].

V roce 1928 promoval na Pekingské univerzitě a ihned se zapojil do vykopávek na slavném čínském nalezišti sinantropa (Homo erectus pekinensis) v Čou-kchou-tienu (čínsky 周口店, anglicky Zhoukoudian, případně Choukoutien; lokalita je od roku 1987 zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO). Hned v následujícím roce byl tamtéž jmenován ředitelem polních vykopávek. Naleziště opustil na dva roky mezi lety 19351937, kdy získal doktorát na Sorbonně (v tuto dobu jej zastoupil profesor Jia Lanpo). V Čou-kchou-tienu se pracovalo v nesmírně obtížných podmínkách; vědci se například museli na naleziště dopravovat na hřbetech mul. Profesor Pej vykopal první lebku sinantropa 1. prosince 1929 ve čtyři hodiny odpoledne (Kleibl, 1978), poté, co "pracoval ve 40 metrů hluboké trhlině v ledové vodě, v jedné ruce kladivo a v druhé svíčku" [2]. Postupující japonská armáda představovala pro všechny pracovníky obrovské nebezpečí (vojáci ovšem dokonce brutálně zabili i několik dělníků), proto bylo rozhodnuto všechny fosílie poslat do bezpečí do USA. Fosílie se ale na cestě ztratily a dodnes zůstává záhadou, co se s nimi stalo. Díky profesoru Franzi Weidenreichovi se dochovaly alespoň v dokonalých odlitcích, stejně jako se zachovaly kopie map nalezišť.

Profesor Pej pokračoval v práci na mnoha dalších nalezištích, například v Djalainoru nebo v Kansu. V roce 1955 byl zvolen do Čínské akademie věd a později do mnoha dalších funkcí (byl například druhým ředitelem Pekingského Muzea přírodní historie). Až do své smrti pracoval v Čínské akademii věd v ústavu paleontologie a paleoantropologie obratlovců. Patří mu rovněž zásluha za autorství první knihy o čínské prehistorii napsané v čínštině [1].

Stejně jako jeho kolegové Jia Lanpo a Yang Zhongjian je pohřben v Čou-kchou-tienu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • (anglicky)

    V tomto článku byl použit překlad textu z článku Pei Wenzhong na anglické Wikipedii.