Paul Wesley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paul Wesley
alt =
Paul Wesley v roce 2014
Rodné jméno Pawel Thomas Wasilewski
Narození 23. července 1982 (32 let)
USA New Brunswick, New Jersey
Alias P-Dubb
Manžel/ka Torrey DeVitto (rozvedeni: 2011-2013)
Rodiče Agnieszka a Thomas Wasilewski
Významné role Stefan Salvatore v Upířích denících

Paul Wesley, vlastním jménem Pawel Thomas Wasilewski (* 23. července 1982 v New Brunswicku), je americký herec. Nejvíc se proslavil rolí Stefana Salvatora v seriálu stanice CW Upíří deníky a jako Aaron Corbett v seriálu ABC Family Fallen.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Jeho rodiče, Agnieszka a Thomas Wasilewski, se přistěhovali z Polska a Paul se narodil v New Brunswick, New Jersey. Jeho rodné jméno je Pawel Thomas Wasilewski, které si nechal změnit, protože se to špatně vyslovovalo. Má tři sestry - o dva roky starší Moniku a dvě mladší Leah a Julii. Ovládá i polštinu, protože každé čtyři měsíce každý rok do jeho 16 let trávil v Polsku.[1]

Navštěvoval Christian Brothers Academy v Lincroftu v New Jersey a Marlboro High School. Během studií získal roli v seriálu The Guilding Light a kvůli natáčení přešel na Lakewood Prep School. Odmaturoval v roce 2000 a začal navštěvovat Rutgers University, ale po prvním semestru odešel za svojí hereckou kariérou.[2]

Kariéru[editovat | editovat zdroj]

Jeho hereckou kariéru odstartovala role Seana McKinnona v televizním seriálu Another World, ale už dva roky předtím se objevil v seriálu The Guiding Light. Po menších rolích dostal nabídku zahrát si postavu Luka Case v televizním seriálu Wolf Lake a tuto příležitost i využil. Objevil se i ve filmu Minority Report. Ale vidět ho můžeme i v menších rolích v seriálech O.C. California, Smallville, 8 jednoduchých pravidel nebo Everwood.

Přelomovou rolí pro něj byla role 18letého Aarona Corbetta - na půl člověk na půl anděl v mini-seriálu Fallen. Další hlavní role pak na sebe nenechaly dlouho čekat, natočil film Killer Movie, kde si zahrál po boku Kaley Cuoco. Jednu z hlavních rolí si zahrál i ve snímcích Děvče od sousedů nebo Elsewhere.

Paul Wesley, Nina Dobrev a Ian Somerhalder

V roce 2009 získal roli Stefana Salvatora v seriálu stanice The CW Upíří deníky, kde hraje bratra Damona Salvatora (Ian Somerhalder) a přítelkyni Eleny Gilbert (Nina Dobrev). V seriálu pracoval se svojí bývalou manželkou Torrey DeVitto, která v seriálu hrála doktorku Merdith Fell. V květnu roku 2011 byl obsazen do filmu The Baytown Outlaws.

V roce 2014 získal roli v romantické komedii Sam & Amira a v dramtickém filmu, po boku Emmy Rossum Before I Disappear.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Paul Wesley a Torrey DeVitto v roce 2012

V roce 2007 začal chodit s herečkou Torrey DeVitto, kdy se potkali při natáčení filmu Killer Movie. Pár se vzal v dubnu 2011. V července 2013 pár oznámil, že se rozvádí.[3] Od září 2013 chodí s herečkou Phoebe Tonkin, se kterou se poznal na natáčení seriálu v roce 2012.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://articles.chicagotribune.com/2010-01-27/entertainment/1001260750_1_vampire-expensive-school-stefan [online]. .  
  2. http://nbs.gmnews.com/news/2009/0910/front_page/025.html [online]. .  
  3. http://www.people.com/people/article/0,,20721633,00.html [online]. .