Paretův princip

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Příklad Paretovy analýzy:
Modré sloupce představují různé příčiny (Traffic, Child care…) a jsou seřazeny zleva doprava od nejčetnějších po nejméně se vyskytující. Levá osa ukazuje četnost výskytu jednotlivých příčin. Oranžová křivka (někdy označována jako Lorenzova křivka) představuji kumulovaný součet výskytů jednotlivých příčin. Pravá osa ukazuje pravděpodobnost, kumulovaný součet z hodnoty 0% postupně nabývá hodnoty 100%. Zhodnocení výsledného grafu záleží na divákovi - lze například prohlásit, že poslední tři příčiny lze zanedbat, neboť se vyskytují pouze v přibližně 20% případů.

Paretův princip, nebo též Paretovo pravidlo, bylo formulováno na základě pozorování italského ekonoma Vilfreda Pareta. Podle Paretova principu pramení 80 % důsledků (např. zisk nebo počet zmetků) z 20 % příčin (např. produkty nebo celková výroba). Příklady Paretova principu lze najít v různých odvětvích lidské činnosti (např. ekonomika, kvalita výroby, životní každodennost aj.).[1]

V praxi potom bývá snahou odhalit ono malé spektrum příčin, které tak významně ovlivňuje celkový výsledek. Tento proces hledání se nazývá Paretova analýza.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://blog.abchistory.cz/malcolm-gladwell-epidemie-z-maleho.htm

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]