Panther

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o německém tanku z druhé světové války. O dalších významech pojednává článek Panther (rozcestník).
Panther D
Zimmeritem pokrytý Panther Ausführung G /SdKfz 171
Zimmeritem pokrytý Panther Ausführung G /SdKfz 171
Typ vozidla střední tank
Země původu Třetí říše Německo
Historie výroby
Výrobce MAN, Daimler-Benz, MNH
Návrh 1942
Období výroby 1942-1945
Vyrobeno kusů asi 6000
Základní charakteristika
Posádka 5
Délka 6,9 m
Šířka 3,4 m
Výška 3,0 m
Hmotnost 44,8 t
Pancéřování a výzbroj
Pancéřování 100 mm
Hlavní zbraň 75mm kanón Kw.K.42 L/70
Sekundární zbraně 2x 7,92 mm MG-34
Pohon a pohyb
Pohon V-12 Benzínový motor Maybach HL230P30
520 kW (700 hp)
Odpružení zdvojené torzní tyče, prokládaná pojezdová kola
Max. rychlost 46 km/h
Poměr výkon/hmotnost 16 hp/tunu
Dojezd 250 km

Panzerkampfwagen V Panther (SdKfz 171) byl německý střední tank produkovaný v letech 1942-1945.

Panther představoval německou reakci na ruský tank T-34. Překonával jej jak silou pancíře, tak zejména výkonností a přesností děla 7,5 cm KwK 42 L/70, tento náskok však byl brzy z velké části dohnán novou verzí jeho ruského protějšku T-34/85.

Vznik a vývoj[editovat | editovat zdroj]

Jeho vývoj začal v důsledku zkušeností německé armády na východní frontě. Tam německé tanky narazily na sovětské střední tanky T-34 a těžší KV-1, které německé „Panzery“ v mnoha ohledech převyšovaly. Ani později nasazený Pz IVF s dlouhým kanónem si v boji s protivníky nemohl být jistý vítězstvím. Německé tanky byly v porovnání se sovětskou technikou slabě pancéřované a pancéřové plechy byly skoro kolmé, což velmi snižovalo jejich balistickou odolnost.

Vývojem nového středního tanku byla pověřena firma MAN v čele s hlavním konstruktérem Ing. Paulem Wiebickim. Ta už 17 týdnů po začátku práce na projektu vyrobila 3. února 1942 první prototyp tanku Panther. Nový tank byl poháněný motorem Maybach HL 210P45 s výkonem 475 kW. Trup a věž měly svařovanou konstrukci z ocelových plátů. Věž s šestiúhelníkovým půdorysem byla umístěna v blízkosti těžiště, otáčela se spolu se sedadly posádky, buď hydraulicky, nebo v případě selhání ručně. V zadní části pancéřování věže byl kruhový únikový otvor. Na vrchu byly umístěny periskopy, ventilátor a velitelská věžička. Boky věže měly sílu 45 mm, čelo 80 až 100 mm. Boční a zadní stěny trupu byly chráněny pancířem o síle 40 mm, čelní stěna 80 mm. Dno korby a vrch věže měly sílu 16 mm. Podvozek se skládal z osmi pojezdových kol, z napínacího a hnacího kola v dvou řadách. Pásy se skládaly z 86 článků a jejich šířka byla 660 mm. Tank byl kvalitně odpružený a na tu dobu poskytoval velký komfort. Výzbroj tvořil 75mm kanón 7,5 cm KwK 42 vybavený úsťovou brzdou a dva kulomety MG 34.

Vyřazený Panther v Kolíně
Ukořistěný Panther G ve výzbroji tankové čety Wacek praporu Zośka Zemské armády, použitý mimo jiné při vysvobození 348 Židů z Koncentračního tábora Gęsiówka

Zkoušky prototypu se realizovaly na zkušebním polygonu Berka v durynském Eisenachu. Už v červnu 1942 vydal ministr hospodářství Třetí říše Albert Speer pokyn k výrobě 250kusové série v závodech Man, Daimler-Benz, Henschel a MNH. První sériové stroje k útvarům přišly v lednu 1943.

Sériově vyráběné[editovat | editovat zdroj]

  • Panther D1
  • Panther D2
  • Panther A
  • Panther G

Plánované[editovat | editovat zdroj]

  • Panther F
  • Panther II

Modifikace tanku[editovat | editovat zdroj]

Bojové nasazení[editovat | editovat zdroj]

V polovině roku 1943 sloužilo v německých jednotkách asi 340 Pantherů. Ty byly poprvé nasazeny v bitvě u Kurska, ovšem stalo se tak příliš brzy, bez řádného odzkoušení a odstranění dětských nedostatků, takže jejich výkon zůstal hluboko za očekáváním, mnoho strojů odpadlo pro technické obtíže (v průběhu několika dnů bylo ztraceno 150 tanků). Po doladění některých obtíži se Panther stal jedním z nejlepších strojů války,[zdroj?] ovšem německý průmysl jich nebyl schopen vyprodukovat dostatečné množství. Od druhé poloviny roku 1943 se Panthery začaly skutečně osvědčovat. Například divize SS Das Reich v září 1943 během dvou dnů zničila za pomoci Pantherů 40 sovětských T-34 a KV-1. Tankový pluk Bäke v několikadenním boji s dvěma sovětskými tankovými prapory zničil 265 tanků, při ztrátě jednoho Tigra a 4 Pantherů. [1][zdroj?] Na západní frontě byla nadřazenost Pantherů ještě výraznější.[zdroj?] Proto byly ukořistěné Panthery s oblibou začleňovány do spojeneckých tankových jednotek.[zdroj?] Po válce je určitou dobu používalo Československo, Maďarsko i Francie.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu