Palermo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Palermo
Palermo – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška0 m n. m.
StátItálieItálie Itálie
Autonomní oblastSicílie
ProvinciePalermo
Palermo
Palermo
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha158 km²
Počet obyvatel678 492
Hustota zalidnění4 294,3 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.comune.palermo.it
Telefonní předvolba+91
PSČ90121–90151
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Porta Nuova

Palermo (sicilsky Palermu) je páté největší italské město, hlavní město oblasti Sicílie a provincie Palermo. Konurbace kolem Palerma má okolo miliónu obyvatel. Průměrná nadmořská výška je asi 1 m.

Rozlehlé město leží v uměle zavlažované nížině Conca ď Oro (Zlatá mušle), lemované pahorky. Nezaměnitelný ráz historického jádra způsobuje jedinečná kombinace normanské a orientální architektury, baroka, historických zahrad a parků. Cizokrajný půvab Palerma umocňují palmy, podnebí, tropická vegetace i lidé.

Historie

Město založili v 7. století př. n. l. Féničané jako obchodní překladiště, později zde Řekové vybudovali přístav s názvem Panormos (v překladu značí "přístav pro všechny").[1] V roce 254 př. n. l. dobyli město Římané, před tím zde pobývali Kartáginci. Po zániku římské říše Palermo převzali Vandalové, následně Ostrogóti, v roce 535 se stalo součástí Byzantské říše. V té době obyvatelstvo Palerma tvořili především Římané, Řekové a Kartáginci. V roce 831 dobyli město Arabové. V této době žilo ve městě okolo 300 000 obyvatel. V roce 1072 získali Palermo Normané. Roger I. vybudoval přepychový královský palác s proslulou Capellou Palatinou. Za normanské nadvlády zažilo město období největšího rozkvětu. Ve městě žili v toleranci Arabové, Byzantinci i Židé. Po vymření normanské dynastie v roce 1194 přešla vláda do rukou Štaufů, po nich v roce 1266 získali město Anjouovci. Jejich nadvláda skončila v roce 1282 lidovým povstáním nazývaným sicilské nešpory. Palermo a celou Sicílii následně ovládli Aragonci. Spravovali ji prostřednictvím místokrálů. V 18. století se Palermo dostalo pod nadvládu Neapole a následně Bourbonů. V roce 1860 město obsadil Garibaldi a od roku 1861 se stalo součástí Italského království a následně Itálie. Od roku 2015 je město zapsané na seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.

Město, památky a zajímavosti

  • K nejkrásnějším místním památkám patří kostel San Giovanni degli Eremiti s pěti orientálními kupolemi, mešitou a jedinečnou křížovou chodbou.
  • Na náměstí Piazza Indipendenza (severozápadně) se nachází Palazzo Reale neboli Palazzo dei Normanni, ve kterém má své sídlo regionální vláda a také Muzeum astronomie. Původní arabskou stavbu Normané rozšířili a učinili ji centrem své moci. Uvnitř si můžete prohlédnout přepychový sál Sala di Ruggero a poté kapli Cappella Palatina, jejíž interiér je považován za jeden z nejkrásnějších na světě. K oslnivé výzdobě byl použit mramor, zlato, dřevo i sklo - uvidíte skvostné mozaiky s přírodní tematikou i mozaikové podlahy, mramor inkrustovaný zlatem i intarzovaný, dřevěné arabské řezby na stropě, velikonoční svícen či mozaikové kazatelny.
  • Největší Zlatá mozaika zobrazuje byzantského Pantokratora, Krista Všemohoucího.
  • Capella Palatina
    Na náměstí Piazza Cattedrale stojí katedrála Santa Vergine Maria Assunta, kterou postavili v 2. polovině 12. století Normané na místě arabské mešity (která byla přestavěna z křesťanského kostela). V exteriéru se obdivuhodně mísí gotika s islámskými a katalánskými prvky, interiér je neoklasicistní. Většinu skulptur vytvořil A. Gagini. V pravé kapli se nachází šest královských hrobek i porfyrový náhrobek Friedricha II.
  • Chrámový poklad obsahuje náčiní, mešní roucha a šperky, nejcennější je zlatý diadém zdobený perlami a drahokamy, vyzdvižený v 18. století z hrobky Constanze Aragonské, choti císaře Friedricha II.
  • v korunovační lóži (Loggia della Incoronazione) vlevo od katedry se po korunovaci ukazovali lidu normanští králové. Naproti stojí Palazzo Arcivescovile z 15. století s muzeem a obrazárnou.
  • Východně odtud spatříte nejstarší jezuitský chrám na Sicílii Il Gesu (1564-1633), překrásnou ukázku sicilského baroka. V interiéru se střídají mistrovské mramorové intarzie a řezby se štukovou výzdobou. Dále následuje normanský kostel San Salvatore s bohatou vnitřní výzdobou a opodál stojí barokní palác Belmonte Riso a jezuitská kolej z 2. poloviny 16. století, dnešní Národní knihovna'.
  • Křižovatka hlavních ulic Corso V. Emanuele a Via Maqueda vytváří na náměstí Quattro Canti střed starého města. Ve sloupové bazilice San Giuseppe dei Teatini vás určitě zaujme barokní výzdoba: mramor inkrustovaný zlaceným bronzem, dvě velké křtitelnice podpírané anděly, kříž ze slonoviny a achátů nad hlavním oltářem, i klenba zdobená freskami.
  • Poblíž ulice Via Cavour se nachází Museo Archeologico, které patří k nejvýznamnějším v Itálii. V jeho sbírkách je zastoupena prehistorie, období Etrusků i klasická antika, k nejcennějším exponátům se řadí reliéfy a další památky ze Selinunte (4. století př.n.l.). Nedaleko odtud stojí Oratorio di Santa Zita s jedinečnou štukovou výzdobou G. Serpotta, připomínající námořní bitvu křesťanů proti Turkům u Lepanta.
  • Silnička stoupající na Monte Pellegrino (600 m) vede k jeskyni přeměněné v kapli. Podle pověsti zde žila Rosalia, vnučka Guglielma I., jako kajícnice až do své smrti v roce 1166. Protože její zjevení o 500 let později údajně zahnalo na ústup epidemii moru, byla Rosalia prohlášená za svatou a stala se patronkou města. Každoročně je u kaple oslavována velkým procesím.
  • Unikátní Museo delle Marionette (u exotického Garibaldiho parku) vystavuje více než 3000 loutek ze všech koutů světa, vyrobených z nejrůznějších materiálů. Jmenujme alespoň loutky stínového divadla (Indie, Thajsko), pergamenové (Japonsko, Kambodža) nebo loutky na hůlkách (Mali).
  • Poblíž se nalézá rovněž Palazzo Chiaramonte ze 14. století, jakýsi stavební vzor pro celou Sicílii. V nedalekém Palazzo Abatelis z 15. století je k vidění obraz Zvěstování (A. da Messina) a vzácná freska Triumf smrti o rozměrech 600x642 cm.
  • Příjemný odpočinek slibuje zahrada Orto botanico východně od železničního nádraží, kde můžete na ploše 10 ha obdivovat zástupce vegetačních oblastí celého světa. Bohatostí sbírek a exotičností rostlin patří zahrada k nejlepším v Evropě!
  • Při svátku U fistinu v polovině července si obyvatelé připomínají průvodem a ohňostrojem na moři patronku města sv. Rozálii. Od roku 1906 se zde pořádá známý automobilový závod Targa Florio, v říjnu jezdecký Pohár šampionů a v listopadu světový pohár šermířů Trofeo Trinacria.
  • O Velikonocích se slaví svátky se starými pohanskými zvyky - jižně od Palerma se v obci Prizzi pořádá Tanec s ďábly (Ballo dei diavoli). Jejich masky jsou skutečně ohyzdné a strašidelné, původně měly vyvolávat zlobu mrtvých. Večer za svitu svící recitují herci Inferno z Dantovy Božské komedie a v žádné palermské domácností nechybějí misky soli a košíky česneku proti uřknutí.
  • K dobrým místním vínům patří bílé Bianco di Alcamo a Contessa Entellina. Vyhlášenou restauraci Ai vini ď Oro s výběrem sicilských vín najdeme v centru, na náměstí Piazza Francesco Nascé.
  • V moři severně od Palerma se nachází ostrov Ustica (9 km2) s překrásnou přírodou, jeskyněmi, plážemi a průzračným mořem.
  • V Bagherii (15 km) stojí je největším lákadlem pro turisty na Piazza Garibaldi Villa Palagonia z počátku 18. století s kamennými karikaturami a podivnými figurami na obvodových zdech a dále Villa Valguarnera (Cattolica). Jižně leží Altavilla Mílicia, kde mají v muzeu kolem 400 kuriózně namalovaných krabiček od sardinek.

Vývoj počtu obyvatel

San Giovanni degli Eremiti

Počet obyvatel

Katedrála Santa Vergine Maria Assunta

Fotbalové kluby

Partnerská města

Odkazy

Reference

  1. ABEND,B. a SCHLIEBITZ, A. a kol.: Itálie. 1. české vyd. Marco Polo 2009. 838 s. ISBN 978-3-8297-6646-3. S. 678.

Externí odkazy