Padrón

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Padrón
Red pog.png
Padrón
Lokalizace obce

Padrón je obec v Galicii, v provincii A Coruña a v comarce do Sar. Leží na řece Sar, 25 km jižně od Santiaga de Compostela, na půli cesty do Vilagarcíe. Na ploše 48,4 km² zde žije 9030 obyvatel. Zastavují zde některé vlaky linky A Coruña – Santiago – PontevedraVigo, souběžně vede i silnice a dálnice.

Padrón je nevelké, ale velmi známé galicijské městečko. Proslulé jsou padrónské papričky (es:Pimiento de Padrón), malé zelené papriky, z nichž zhruba 10 % pálí.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Místo je ovšem zajímavé také historicky. Ve starověku zde bylo římské město Iria Flavia; Iria byla druhým názvem padrónu, dnes se tak jmenuje jedno z jeho předměstí. Podle tradice zde byla v 9. století nalezena zapomenutá hrobka s ostatky apoštola Jakuba Většího; biskupství, které zde fungovalo, bylo společně s ostatky přesunuto do Santiaga de Compostela, kde byla současně založena tamní katedrála. Padrón tak ztratil na významu a stal se jednou s řadových zastávek na Portugalské cestě Svatojakubské poutní cestě.

Literární konotace[editovat | editovat zdroj]

V Padrónu se narodilo či žilo množství spisovatelů a básníků. Světově nejznámější je romanopisec Camilo José Cela (1916—2002), avšak pro Galicijce je nejdůležitější básnířka Rosalía de Castro (1837—1885), která zde žila s manželem Manuelem Murguíou; v jejich domku je dnes muzeum této klíčové postavy obrození galicijské literatury. Z Padrónu pocházel také trubadúr Macías O Namorado (14. století) a spisovatel Juan Rodríguez de la Cámara (15. století).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu