PATH (proměnná)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

PATH je v informatice název proměnné, která v některých operačních systémech obsahuje seznam adresářů, ve kterých jsou umístěny spustitelné soubory. Proměnnou PATH nalezneme v unixových systémech, DOSu, OS/2 i v Microsoft Windows. Uživatel může v příkazovém řádku jednoduše zadat název spustitelného souboru bez specifikace cesty k danému příkazu a interpret příkazů (shell) se ho pokusí najít ve všech adresářích, které jsou obsaženy v proměnné PATH. Teprve když v nich není nalezen, zahlásí uživateli chybu (obvykle ve smyslu „Příkaz nenalezen“, anglicky „Command not found“ a podobně).

Unixové systémy[editovat | editovat zdroj]

V unixových systémech je proměnná PATH proměnnou prostředí, která je děděna potomkem po systémovém volání fork(). Seznam adresářů je oddělen znakem dvojtečka.

$ echo $PATH
/sbin:/usr/sbin:/usr/kerberos/bin:/usr/local/bin:/bin:/usr/bin:/home/huzva/bin

Ve výše uvedeném příkladu zadal uživatel příkaz, který je na prvním řádku vyznačen tučně. Obsah proměnné PATH je vypsán na druhém řádku.

DOS, Microsoft Windows[editovat | editovat zdroj]

V systémech DOS a Microsoft Windows je seznam adresářů oddělen znakem středník. Zadaný příkaz je na prvním řádku vyznačen tučně:

C:\Users\Iva>echo %PATH%
C:\Program Files (x86)\PC Connectivity Solution\;C:\Windows\system32;C:\Windows

Související články[editovat | editovat zdroj]