Ovomaltina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ovomaltina, jak je prodávána ve Spojeném království. Vlevo dóza s práškem, uprostřed ukázka Ovomaltiny samotné a vpravo hotový nápoj.

Ovomaltina[1] (originální název Ovomaltine, zejména v anglicky mluvících zemích také historickým překlepem vzniklé Ovaltine) je značka příchutí do mléka, vyráběných z cukru, sladového extraktu, kakaa a syrovátky. Vznikla ve Švýcarsku, v původní variantě (která se dnes mimo Švýcarsko obvykle neprodává) neobsahovala žádnou sacharózu (pouze maltosu) a dnes je švýcarským národním nápojem. Jméno vzniklo složením z latinského slova ovum znamenajícího vejce a malt znamenajícího slad. Pod stejnou značkou se dnes dělají i další výrobky, například čokoládové tyčinky, müsli a sušenky s podobnou chutí.

Složení[editovat | editovat zdroj]

V nejrozšířenější variantě jsou hlavními složkami slad, sacharóza, sušené mléko, vejce, kakao, pivní kvasinky a med. Existují varianty čistě sladové (bez kakaa) i čistě kakaové (bez sladu). Do některých variant jsou uměle přidávány vitamíny, aby byl nápoj více zdraví prospěšný. Jako zdravý nápoj byla Ovomaltina propagována od svého vzniku, jednu dobu byla vyráběna v rámci farmaceutického koncernu Novartis (pak byla značka koupena firmou Twinings, kterou posléze pohltila korporace Associated British Foods).

Ovomaltina má 1.549 kJ/365 kcal ve 100 gramech prášku. Pro vysoký obsah energetických uhlovodíků bylo kritizováno její zařazování do zdravých nápojů.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ovomaltina (www.slovnik-cizich-slov.cz)
  2. (německy) Arbeitsgemeinschaft der Verbraucherverbände (Hg): Gesundheitskost - gesunde Kost?, 5. Aufl., Düsseldorf 1996