Orna Poratová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Orna Poratová
Orna Porat 1957.jpg
Rodné jméno Irene Kleinová
Narození 6. června 1924 (91 let)
Německo Kolín nad Rýnem, Výmarská republika
Umělecké ceny
Izraelská cena

Orna Poratová (hebrejsky: אורנה פורת, rodným jménem Irene Kleinová; * 6. června 1924) je izraelská divadelní herečka

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Kolíně nad Rýnem ve Výmarské republice (dnešní Německo). Její otec byl katolík, matka protestantka a Irene si jako malá zvolila ateismus a byla ovlivněna socialistickými myšlenkami. V roce 1934 se rodina přestěhovala do kolínské čtvrti Porz, kde Irene navštěvovala střední školu. Během studií vstoupila navzdory výhradám rodičů do polovojenské mládežnické organizace Hitlerjugend.[1]

Po absolvování střední školy navštěvovala dramatickou školu a zahájila svou divadelní kariéru v divadle ve Šlesvicku. V těchto počátcích se seznámila se spisy Thomase Manna a Franze Werfela a poezií a divadelními hrami Bertolda Brechta a objevila pravdu o krutosti nacistického režimu.[1]

Po druhé světové válce se ve Šlesvicku seznámila se svým budoucím manželem Josefem Proterem, důstojníkem Židovské brigády, což byl zvláštní útvar v rámci Britské armády. V roce 1946 se s ním přestěhovala do britské mandátní Palestiny, kde měl pár civilní svatbu. V roce 1957 Irene Kleinová konvertovalajudaismu, s manželem měla židovský svatební obřad a adoptovali dvě děti.

Izraeli se chtěla opět věnovat herectví, ale v divadlech ha-Bima a Ohel byla odmítnuta. Přijalo ji telavivské divadlo Kameri, po čemž si hebraizovala své jméno na Ornu Poratovou. V divadle pak vystupovala po mnoho let až do roku 1984.

Po vážné finanční a umělecké krizi, která divadlo roku 1958 postihla, byla Poratová jmenována do správní rady divadla.

Počátkem 60. let strávila tři roky ve Francii a Spojeném království studiem dětského divadla. Po návratu do Izraele založila v rámci divadla Kameri dětské divadlo. V roce 1970 se jí založené dětské divadlo osamostatnilo. Během své kariéry řídila řadu produkcí. Z vedení dětského divadla odešla po devatenácti letech. Na její počest bylo posléze divadlo pojmenováno na Divadlo Orny Poratové pro děti a mládež a ona sama zůstává jeho čestnou prezidentkou.

Pomáhala založit mezinárodní asociaci dětských divadel ASSITEJ.[2]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Orna Porat na anglické Wikipedii.

  1. a b GILULA, Leah. Orna Porat [online]. Jewish Women's Archive, [cit. 2011-02-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. KAYE, Helen. The grand woman of Israeli theater [online]. The Jerusalem Post, 2005-01-12, [cit. 2011-02-27]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Israel Prize recipients in 1979 [online]. Ministerstvo školství Státu Izrael, [cit. 2011-02-27]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  4. Orna Porat [online]. EMET Prize, [cit. 2011-02-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]