Online poker

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Online poker je karetní hra Pokeru, která se hraje přes Internet. Existují dva základní způsoby jak jej hrát. Buď přes internetový prohlížeč anebo stažitelnou aplikaci (tzv. Online hernu), které jsou z většiny poskytované online kasiny. Spousta hráčů dává přednost online Pokru před Pokrem na živo hlavně kvůli komfortu. Online kasina jim totiž umožňují hrát poker odkudkoliv, kde je internetové připojení.

Historie online pokeru[editovat | editovat zdroj]

Začátky online pokeru sahají do 90. Let, kdy došlo ke vzniku úplně prvního online pokerového softwaru. V roce 1994 došlo ve státě Antigua a Barbuda ke schválení zákonu (tzv. Trade & Processing Act), který dovoluje poskytovat licence pro provozování hazardu. Prvním z poskytovatelů herního softwaru byl Microgaming, který je doteď jedním z největších dodavatelů. Kromě Pokru bylo možno hrát i jiné známe hazardní hry jako např. Blackjack, Ruleta, Hrací automaty a další.[1][2][3]

Registrace[editovat | editovat zdroj]

K hraní je nutná registrace u některé z pokerových heren. Z pravidla je potřeba si vybrat nějakou přezdívku, soukromé heslo, potom zadat emailovou adresu a jako nejdůležitější ze všech - souhlasit, že už Vám bylo 18 let. Poker, ať už online nebo na živo, se smí hrát za peníze jedině, když už jste dosáhli plnoletosti.

K hraní za peníze je nejprve potřeba je na herní účet vložit. Vložené peníze se taktéž dají kdykoliv vybrat. Kromě placených turnajů existuje možnost hraní turnajů zadarmo (tzv. freerolly).

Druhy Pokrových her[editovat | editovat zdroj]

Každá herna si sama určuje, jaké druhy pokru bude nabízet. Mezi základní druhy, které jsou nejvíce rozšířené, patří Hold'em, Omaha (Hi/Lo), 5 Card Omaha (Hi/Lo), Stud (Hi/Lo), Razz a 5 Card Draw. Existují i smíšené druhy, například HORSE, HOSE, Mixed Hold'em, Mixed Omaha (Hi/Lo), 8-Game, Hold'em/Omaha a Triple Stud.

Hráč si dále může zvolit, jestli chce hrát turnaj, Sit & Go anebo Cash game.

Turnaj[editovat | editovat zdroj]

Turnaj je velice známá struktura, kde po skončení registrace hráči postupně vypadávají, dokud nezůstane jen jeden - vítěz. Turnaj má určitou výplatní strukturu, která se často mění podle počtu zaregistrovaných hráčů v turnaji.

Sit & Go[editovat | editovat zdroj]

Sit & Go jsou mini verze turnajů s tím rozdílem, že jsou omezeny počtem hráčů. Jakmile se Sit & Go naplní, tak začne. Výplatní struktura je předem daná.

Cash game[editovat | editovat zdroj]

Cash game je druh pokru, kde je možné se kdykoliv připojit a hrát a zároveň kdykoliv odpojit. Při Cash game hraje hráč přímo se svými penězi, zatímco u turnajů a Sit & Go hráči sází s virtuálními penězi. Herny vybírají z každého kola hry tzv. Rake, což je dané procento peněz, které obdrží herna jako zisk.

Buy-in[editovat | editovat zdroj]

Buy-in neboli vklad je dané množství peněz, které stojí hráče registraci do turnaje nebo Sit & Go. Pokerové herny si samy určují velikost těchto vkladů a pak část z nich (poplatek, anglicky Fee) obdrží jako zisk a zbytek jde na financování výplatní struktury. Tyto počáteční vklady jsou většinou pevně dané.

Formy Pokru[editovat | editovat zdroj]

U většiny pokrových druhů je specifikovaný limit. Limit určuje, kolik peněz je nejvíce možno sázet. Jsou 3 typy limitů: No Limit (bez omezení), Pot Limit (omezení na velikost banku) a Fixed limit (předem daná velikost sázek, takže hráč se jen rozhoduje, jestli vsadí nebo ne).

Kromě limitů jsou i další varianty, které mění styl hry. Nejhranějším typem jsou Regular, kde se povinné sázky (blinds) mění každých 10 až 15 minut. Oblíbené jsou taky Rebuy turnaje, kde je možné se opětovně registrovat za další poplatek, nebo Satellite turnaje, kde výhrou takového turnaje je zaplacená registrace do jiného dražšího turnaje.

Důvěryhodnost online heren[editovat | editovat zdroj]

Online herny potřebují k jejímu provozu stálou licenci. Aby si svoje licence udržely, musí se řídit podle přísných standardů a pravidel. Dodržování takových standardů je jednodušší za pomoci některého herního regulátora jako je například eCOGRA (eCommerce and Online Gaming Regulation and Assurance). Organizace, která vydává "razítka" bezpečnosti online hernám, které splní jejich požadavky. Taková "razítka" jsou pak známkou určité kvality. [4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FOORD, Libs. Historie pokeru #3: Online poker [online]. Pokerživě.cz, 2011-10-11. Dostupné online.  
  2. Historie Online Kasin [online]. iCasina.cz, 2010-12-04. Dostupné online.  
  3. Historie online gamblingu [online]. Hazardnihrac.com, 2010-09-09. Dostupné online.  
  4. Jak poznat spolehlivé a důvěryhodné online kasino? [online]. Hazardnihrac.com, 2009-09-22. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]