V tajné službě Jejího Veličenstva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
V tajné službě Jejího Veličenstva
Původní název On Her Majesty's Secret Service
Jazyk angličtina
Délka 140 min.
Žánr bondovka
Námět Ian Fleming
Scénář Richard Maibaum
Režie Peter R. Hunt
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role George Lazenby
Produkce Albert R. Broccoli
Harry Saltzman
Hudba John Barry
Kamera Michael Reed
Střih John Glen
Výroba a distribuce
Premiéra 1969
Distribuce EON Productions
Rozpočet 7 000 000 USD
Předchozí a následující díl
Žiješ jenom dvakrát Diamanty jsou věčné
V tajné službě Jejího Veličenstva na IMDb

V tajné službě Jejího Veličenstva (také Ve službách Jejího Veličenstva) je v pořadí šestý film o Jamesi Bondovi z roku 1969, adaptace jedenáctého románu spisovatele Iana Fleminga o této postavě z roku 1963.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

V roce 1967 Sean Connery odmítl po pěti úspěšných bondovkách další nabídku a chtěl se věnovat jiným rolím. Broccoli vybral jako jeho nástupce Timothyho Daltona, ten ale odmítl, protože se cítil být na roli Bonda příliš mladý a nevěřil, že by Conneryho překonal. Harry Saltzman uvažoval o obsazení Rogera Moora, což ztroskotalo na přílišné asociaci s tehdy populárním seriálem Svatý, kde Moore hrál hlavní roli. Broccoli tedy vybral australského herce a modela George Lazenbyho poté, co se Lazenby “náhodou” s producentem setkal. Uspěl především díky fyzickým parametrům hodícím se k postavě Jamese Bonda.

Všeobecně je rozšířeno přesvědčení, že šestá bondovka propadla, ale spíš opak je pravdou. Byl to druhý nejvýdělečnější film roku, když ho překonal jen Butch Cassidy a Sundance Kid, a vydělal přes 87 milionů dolarů. Což je více, než vydělaly tři z filmů s Moorem nebo Conneryho neoficiální bondovka Nikdy neříkej nikdy. Lazenbymu byla dokonce nabídnuta role v Diamanty jsou věčné, což ale sám odmítl.

Děj[editovat | editovat zdroj]

James Bond se setkává s Tracy, mladou ženou, které rozmluví sebevraždu. Její otec je hlavou kriminálního syndikátu a chce ochránit dceru tím, že ji vdá za Bonda. Pan Draco také přivede Bonda na stopu Ernsta Blofelda, který v Alpách vyvinul nebezpečný virus. Bond se nakonec bude muset rozhodnout mezi věrností službě a lásce k Tracy.

Osoby a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Náhrobní kámen Tracy Bondové