Omalovánky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sluncovka kalifornská na stránce omalovánek
Dítě vybarvující omalovánky

Omalovánky jsou obrázky (čárové kresby), které obsahují pouze obrysové linky objektu. Uživatel má pak za úkol je vybarvit nebo jinak doplnit barvami a obrázek tak dotvořit sám podle sebe.

Omalovánky mohou být jak papírové, kam se barvy doplňují pastelkami, voskovkami, vodovkami apod. S rozvojem počítačů se pak objevili omalovánky počítačové, kde uživatel může vyplňovat barvy buď virtuálním štětcem nebo jednoduše pomocí funkce Fill, která vyplní celou uzavřenou oblast.

Výukový a psychologický efekt[editovat | editovat zdroj]

Omalovánky jsou oblíbenou zábavou zejména u dětí, kterým napomáhají rozvíjet řadu dovedností a schopností. Samotné malování má vliv zejména na jemnou motoriku ruky. Děti se takto učí i barvy. Témata omalovánek pak mohou být čistě zábavná nebo vzdělávací, čímž se mohou děti naučit tomu, jak vypadají reálné objekty nebo upevnit znalosti a hlavní znaky z nejrůznějších oborů (charakteristické znaky rostlin, části lidského těla apod.).

Kromě výukových cílů se omalovánky používají také v psychologii, jako jeden z terapeutických prostředků, například ke zmírnění šoku nebo odbourání stresu. V diagnostice se pak používají omalovánky i k ověření nejrůznějších psychických chorob (např. autismu), a to zejména na základě používaných barev.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]