Olga Peretyatko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Olga Peretyatko
Olga Peretyatko
Olga Peretyatko
Narození 1980
Petrohrad, Sovětský svaz Sovětský svaz
Národnost ruská
Povolání operní pěvkyně
Období 2007
Partner/ka Michele Mariotti
Web www.olgaperetyatko.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Olga Aleksandrovna Peretyatko (rusky: Ольга Александровна Перетятько; česky: Olga Pereťjaťková; narozená 1980, Petrohrad (tehdy Leningrad), Sovětský svaz, dnes Rusko) je ruská operní pěvkyněsopranistka.

Profesní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Se zpěvem začínala v dětském sboru Mariinského divadla v Petrohradě. Studia operního zpěvu ukončila na berlínské Vysoké škole Hannse Eislera (Hochschule für Musik „Hanns Eisler“) u Brendy Mitchelové. V Berlíně debutovala v roli Královny noci v opeře Kouzelná flétna od Wolfganga Amadea Mozarta. Usadila se v Německu a stala se členkou souboru opery v Hamburgu (Hamburgische Staatsoper).[1]

V roce 2007 obdržela 2. cenu na budapešťské pěvecké soutěži OPERALIA The World Opera Competition, založené slavným tenoristou Plácidem Domingem. Následně se objevila jako komorná Zuzana ve Figarově svatbě na scénách Théâtre des Champs-Élysées v PařížiDrážďanech, jako Blonda v další Mozartově komické opeře Únos ze serailu (v nastudování mnichovské Bavorské státní opery) a jako Anne Trulove ve Stravinského Životu prostopášníka. V rámci věhlasného operního festivalu pořádaného v italském Pesaru na počest Gioacchina Rossiniho ztvárnila postavu Corinny v korunovační opeře Cesta do Remeše společně s orchestrem a sborem Accademia Rossiniana. Do Pesara se vrátila s rolí Giulie v komické opeře La scala di seta. Poté zpívala Desdemonu v Othellu a nahrála Jezerní paní pod taktovkou Alberta Zeddy.

V červnu 2009 poprvé vystoupila v boloňském Teatro Comunale v roli Gildy ve Verdiho opeře Rigoletto a následně debutovala v torontské Kanadské opeře (Canadian Opera) jako titulní postava ve Stravinského Slavíkovi. Tato inscenace byla za účasti Olgy Peretyatko uvedena také na mezinárodním festivalu v Aix-en-Provence (Festival international d'art lyrique d'Aix-en-Provence) roku 2010.

Pěvkyně má za sebou také úspěšná prestižní vystoupení na Metropolitní opeře v New Yorku, mj. jako Elvíra v opeře Puritáni od Vincenza Belliniho v dubnu a květnu 2014 (poslední představení 10. května 2014).[2] Kromě toho absolvuje řadu koncertů po celém světě, např. nedávno v lázeňském městě Baden-Baden společně s venezuelskou pianistkou Gabrielou Montero a symfonickým orchestrem.

Natočila již několik CD. V současné době má smlouvu se společností Sony Classical.[3]

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Olga Peretyatko je vdaná. Jejím manželem je italský dirigent Michele Mariotti, se kterým se seznámila na festivalu v Pesaru. Svatba se konala v Palazzo Gradari v Pesaru dne 25. srpna 2012.[4]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • Meyerbeer : Semiramide (Tamiri), Naxos, Catalogue No: 8.660205-06
  • Rossini : La Donna del Lago (Albina), Naxos
  • Rossini : Otello (Desdemona) – DECCA
  • La bellezza del canto (Sony Classical, 2011)
  • Arabesque (Sony Classical, 2013)

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://musicalworld.com/artists/olga-peretyatko/biography.html
  2. http://www.opernreisefuehrer.de/new_york.metropolitan_opera.html?gclid=CNv3883bpL4CFfQQtAodJhMAmA
  3. http://www.olgaperetyatko.com/de/biografie/
  4. Nozze rossiniane per Michele e Olga. Matrimonio in musica (Rossiniovská svatba Michela a Olgy. Hudební manželství), Il Resto del Carlino, http://www.ilrestodelcarlino.it/pesaro/cronaca/2012/08/25/762680-mariotti-olga-Peretyatko-matrimonio.shtml (italsky).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]