Oleg Makarov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox Kosmonaut Oleg Grigorjevič Makarov, rusky Макаров, Олег Григорьевич , (*6. ledna 1933 vesnice Udomlia poblíž Moskvy, dnes Tverská oblast – † 29. května 2003 v Moskvě) , byl sovětský konstruktér a kosmonaut ruské národnosti. V kosmu byl třikrát, vždy jako palubní inženýr.

Život

Mládí a výcvik

Otec byl důstojníkem a rodina, tedy Olegova matka, on sám i sestra cestovali podle míst jeho zařazení. Žili v Povolží, pak Fergana, Kalininská oblast, v NDR. Musel měnit i základní školy a pak s otcovým souhlasem odjel sám studovat do Moskvy. Absolvoval Baumannovu vysokou technickou školu (1951-1957) a stal se konstruktérem i komponentů kosmických lodí ve Výzkumné konstrukční kanceláři č.1 (OKB-1) vedené Koroljovem. Do týmu kosmonautů OKB-1 byl zařazen v roce 1966. Zpočátku do páté skupiny civilních specialistů, později byl členem skupiny pro plánované lety k Měsíci. Když tento program předčasně skončil, pokračoval v přípravě pro lety na Sojuzech.

Lety do vesmíru

Poprvé vzlétl ve funkci palubního inženýra z Bajkonuru v kosmické lodi Sojuz 12 v září 1973, spolu s ním letěl Lazarev. Prověřovali nové systémy lodi a na Zemi se vrátili po dvou dnech.

Poté byl jmenován do záložní posádky Sojuzu 17.

Vzlétl znovu s Leonovem 5. dubna 1975 na lodi Sojuz, později označené jako Sojuz 18-1, po 20 minutách se vrátili zřejmě díky poruše nosné rakety nedobrovolně na Zemi. Let nebyl uznán letem a okolnosti nezdařeného pokusu jsou dodnes nejasné.

Druhý oficiální let byl v roce 1978 Sojuz 27, letěl spolu s Džanibekovem, společně se připojili na orbitální stanici Saljut 6 a zde i s posádkou připojeného Sojuzu 26 plnili zadané úkoly. Zpět se vrátil v Sojuzu 26 po 6 dnech.

Potřetí vzlétl z Bajkonuru v Sojuzu T-3 v roce 1980, letěl spolu s Kizimem a Strekalovem opět na orbitální stanici Saljut 6. Zkoušeli nový typ lodě a provedli opravy na Saljutu.[1].

Po letech

Celkem ve vesmíru strávil během tří letů 20 dní. Měl s manželkou jedno dítě. V roce 1987 odešel z týmu kosmonautů zpět do firmy NPO Eněrgija. Zemřel ve svých 70 letech na infarkt myokardu.

Odkazy

Reference

  1. CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. Praha: Práce, 1982. Kapitola Oleg Grigorjevič Makarov, s. 156. 

Literatura

  • CODR, Milan. O kosmických dnech a nocích. Praha: Práce, 1987. 

Externí odkazy

Šablona:Portál Kosmonautika