Ocasní rotor

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Klasická vrtulka na MBB/Kawasaki BK 117.
Systém NOTAR na vrtulníku MD Helicopter MD 500.
Fenestron na stroji Guimbal Cabri G2.
Princip působení vyrovnávacího rotoru.

Ocasní rotor je jiný výraz používaný pro vyrovnávací rotor vrtulníku, nebo také vrtulku. Ten slouží k vyrovnání reakčního momentu u klasické koncepce vrtulníků, tedy těch s jedním nosným rotorem. Bývá umístěný na konci ocasního nosníku (tubusu) společně se stabilizačními plochami, které pomáhají rotoru stabilizovat vrtulník v dopředném letu nebo upravují proudění vzduchu kolem něj. Díky otevřené a většinou lehké konstrukci klasické vrtulky je velmi náchylná na poškození cizími předměty (ptáky, větvemi, apod.).

Jiná řešení vyrovnávání reakčního momentu[editovat | editovat zdroj]

Zvýšení bezpečnosti provozu a také snaha konstruktérů umožnit vrtulníkům létat většími rychlostmi ústí v nové řešení kompenzace reakčního momentu rotoru vrtulníku.

Fenestron[editovat | editovat zdroj]

Fenestron je vysokootáčkový ventilátor umístěný v prstenci, který jej chrání proti poškození. Byl vyvinut společností Sud Aviation (nyní Eurocopter, část koncernu European Aeronautic Defence and Space Company (EADS)).[1] Mezi vrtulníky používající Fenestron patří například Guimbal Cabri G2 nebo Eurocopter EC 135.

NOTAR[editovat | editovat zdroj]

NOTAR je systém vyvíjený od 80. let minulého století společností McDonnell Douglas Helicopter System, dříve Hughes Helicopters. Jedná se o dmychadlo umístěné v kořeni ocasního tubusu, kterým je hnán vzduch do štěrbin v tubusu a otočné výstupní trysky na konci nosníku. Systém NOTAR je použit například u strojů MD Helicopters MD 500 nebo MD Helicopters MD Explorer.

Koncepce bez ocasního rotoru[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. COLOGNES, Monique. History of the fenestron [online]. eurocopter.com, [cit. 2012-12-20]. Dostupné online. (anglicky)