Oblovka obrovská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Oblovka obrovská

Ulita oblovky obrovské (Achatina achatina)
Ulita oblovky obrovské (Achatina achatina)
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: měkkýši (Mollusca)
Třída: plži (Gastropoda)
Podtřída: Orthogastropoda
Nadřád: Heterobranchia
Řád: plicnatí (Pulmonata)
Čeleď: Achatinidae
Rod: Achatina
Binomické jméno
Achatina achatina
Linné, 1758
Visící oblovky
Achatina achatina

Oblovka obrovská (Achatina achatina), je plž dorůstající rozměrů 15-20cm. Její původní domovinou jsou tropické deštné lesy střední Afriky.

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Tito plži mají pravotočivou ulitu, která dosahuje průměrné délky kolem 18 cm. Oblovka má hodně dekorativní ulitu, základ je žlutý (světle hnědý) s tmavými pruhy, některé její poddruhy jsou čistě žluté (světle hnědé)

Rozmnožování a vývin[editovat | editovat zdroj]

Oblovky jsou hermafrodité. Jedna oblovka naklade 50-400 vajíček, která částečně nebo úplně zahrabe do vlhké půdy. Vajíčka mají podobu drobných perel a jsou asi 5 mm velká. O vajíčka se plž dále nestará a jsou známy případy, kdy svá vajíčka dokonce sežere. Asi po 10-20 dnech se z vajíček vylíhnou malé oblovky (velké asi 4-5 mm), které nejdříve sežerou skořápku od vajíčka a poté hned začnou přijímat potravu (stejnou jako dospělci). Mladé oblovky velmi rychle rostou, při dostatku potravy a vápníku (sépiové kosti či mletého vápence) mohou povyrůst až o 2 cm za měsíc. Rostou cca do prvního roku života, kdy pohlavně dospívají. Ve volné přírodě se achatiny dožívají 3-5 let. V zajetí až 8 let.

Chov v zajetí[editovat | editovat zdroj]

Tento plž se poslední dobou prodává v obchodech se zvířaty. Oblovka je vhodná také do terária. V teráriu potřebují kyprou až mokrou hlínu, ale vhodnější je kokosová drť, pár velkých kamenů a kousek kmenu a víčko s cca 3 mm otvory, aby mohla oblovka dýchat. Oblovka se živí salátem, okurkou, pampeliškami, trávou, jitrocelem a melouny, samozřejmě můžou se jí dát i jiné rostliny. Není dobré dávat citrusové plody, a jestli, tak jen pod dohledem - nesmí přijít do kontaktu s ulitou.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

O oblovce se vypráví také mnoho příběhů. Oblovka patří díky své velikosti mezi rekordmany mezi plži.

Příbuzní[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu