Nuba fighting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Nuba fighting (Núbijský wrestling) je provozován lidmi z Núbie v pohoří Núba, které se nachází Jižním Kordofánu na jihu Súdánu. Zahrnuje stick fighting i wrestling.

Techniky[editovat | editovat zdroj]

Cílem Núbijského wrestlingu je mrštit protivníka na zem. Wrestling je relativně rekreační sport a vážná zranění jsou ojedinělá.

V Núbijském wrestlingu nejsou žádné „pinfally“ (ukončení zápasu držením oponenta na lopatkách po určitou dobu) ani kapitulace. Přestože jsou zde i údery, jsou v podstatě součástí úchopů. Jinými slovy, tohle není systém boxování, kterým je například hauské Dambe. Proto je nejlepší pohlížet na Núbijský wrestling jako na systém úchopů ve stoje. V minulosti byl provozován nahými lidmi, ale v současnosti ve městech jsou při něm lidé oblečení do šortek a trička.

Trénink[editovat | editovat zdroj]

Trénink pro wrestling i stick fighting zahrnuje přípravu pod dohledem bývalého šampiona, provádění atletických tanců, učení tradičních písní a pití velkého množství mléka při vyhýbání se pivu a promiskuitě.

Turnaje[editovat | editovat zdroj]

Turnaje Núbijského wrestlingu jsou spojovány s festivaly na oslavu začátku pěstitelské sezony a s dožínkami. Záměrem zápasů na těchto festivalech je vybudovat skupině dobrou pověst a ukázat nebojácnost mladých mužů ze skupiny. (Mladí muži při zápasech raději reprezentují svoji vesnici než sebe sami.)

Turnaje Núbijského stick fightingu se odehrávají obvykle až po sklizni. Tohle je z části proto, že to je tradiční sezona válek, a z části kvůli poděkování za dobrou sklizeň. Protože je stick fighting nebezpečný, bojovníci se před zápasy modlí a během zápasu mohou mít na sobě amulet pro ochranu. Jestli je jeden z bojovníků zraněn, druhá vesnice musí kompenzovat jeho zranění jemu nebo jeho rodině, obvykle v podobě krávy, nebo jiného cenného zboží.

Příběhy o bývalých šampionech, tanec, hudba a hody jsou nedílnou součástí turnajů. Přestože se turnaje stick fightingu v moderních městech obvykle nekonají (policie to nevidí ráda), wrestling lidé provozují, aby zachovali význam kulturní identity.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nuba fighting na anglické Wikipedii.