Northrop Frye

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Northrop Frye Hall v areálu Victoria University

Northrop Frye, CC, FRSC, (Herman Northrop Frye; * 14. července 1912 v Sherbrooke, Québec; † 23. ledna 1991 v Torontu) byl kanadský literární kritik.

Frye vyrostl v Monctonu (Neubraunschweig). Studoval teologii na Victoria University, části University of Toronto, a byl vysvěcen na kněze United Church of Canada. Po vysvěcení studoval nějaký čas v Oxfordu, aby se poté na zbytek své profesní kariéry vrátil na Victoria University, s výjimkou let 1974–1975, kdy byl "Norton professorem (viz en:Charles_Eliot_Norton_Lectures)" na Harvardově universitě.

Prvního mezinárodního uznání se dostalo jeho analýze veršů Williama Blakea (které byly dříve nahlíženy jako obskurní a nesrozumitelné), kterou publikoval již jako student. Frye ukázal, že jsou založeny na systému metafor z Bible a Miltonova Ztraceného ráje. Tato práce byla publikována roku 1947 pod názvem Fearful Symmetry. Analýze Bible se věnuje v práci Great code (česky vyšlo jako Velký kód v nakladatelství Host roku 2000, přel. Sylva Ficová a Alena Přibáňová). Jeho vrcholným dílem byla kniha Anatomy of Criticism: Four Essays (česky Anatomie kritiky, Host 2003, přel. Sylva Ficová) z roku 1957. V letech 1976-1983 šlo o třetí nejcitovanější publikaci v humanitních a sociálních vědách.[1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Anatomy of Criticism. 1957
    • Analyse der Literaturkritik. Kohlhammer, Stuttgart 1964
  • A Natural Perspective. 1965
    • Shakespeares Vollendung. Eine Einführung in die Welt seiner Komödien. Nymphenburger Verlagshandlung, München 1966
  • The Great Code. 1982.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://home.comcast.net/~antaylor1/fiftymostcited.html