Normandie-Němen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Znak pluku Normandie-Němen
Jakovlev Jak-3 ve francouzském leteckém muzeu
Pohřebiště francouzských letců - Vvěděnský hřbitov

Normandie-Němen byla vojenská letecká skupina francouzských pilotů, která za druhé světové války bojovala na východní frontě proti Němcům.

Vznik jednotky[editovat | editovat zdroj]

V roce 1942 se rozhodla skupina letců Svobodných Francouzů, že odejde bojovat proti Němcům na straně Sovětského svazu. Letci procházeli nejprve základním výcvikem na sovětských strojích Jakovlev UT-2 a Polikarpov Po-2. 1. září 1942 došlo k oficiálnímu ustanovení letky na základě rozkazu generála de Gaulla, který ji nazval jako 3. stíhací skupinu Normandie. Výcvik pilotů pokračoval do počátku roku 1943 na školních stíhacích strojích Jakovlev Jak-7V, od 19. ledna probíhal bojový výcvik na stíhacích letounech Jakovlev Jak-1 na letišti Ivanovo, které pak byly francouzským letcům ponechány pro boj na frontě. Jednotce velel původně major Poulique a od 22. února 1943 byl jmenován velitelem major Jean Tulasne. V březnu roku 1943 došlo k zařazení jednotky do bojové služby, v dubnu byla 3. stíhací skupina podřízena sovětské 303. stíhací letecké divizi pod velením gen. Georgije N. Zacharova.

Činnost letců[editovat | editovat zdroj]

Prvního vítězství dosáhli Francouzi 5. dubna 1943, když podporučík Durand a kapitán Preziosi sestřelili při doprovodu Pe-2 dva stíhací letouny Focke-Wulf Fw 190. 13. dubna eskadrila utrpěla první ztráty, kdy byli sestřeleni piloti Bizien, Derville a Poznanski nad Demjanskem. Díky příchodům nových posil mohl v červenci 1943 vzniknou z perutě 1. samostatný stíhací pluk Svobodné Francie s názvem Normandie. 17. července byl velitel letky major Tulasne po leteckém souboji prohlášen za nezvěstného, velitelem byl jmenován podplukovník Pierre Pouyade. Dne 11. října 1943 byl francouzskému pluku přiznán generálem de Gaullem titul Compagnon de la Libération. V listopadu 1943, kdy skupina přesídlila do Tuly, zůstalo z původní skupiny pouze šest pilotů. Jednotka měla na svém kontě přiznaných 72 sestřelů. V Tule probíhal intenzívní výcvik dalších letců, kteří byli cvičeni na letounech Jakovlev Jak-9D. Zde byla skupina rozšířena na 4 letky a do činné služby se vrátila 25. května 1944, a to opět k sovětské 303. stíhací letecké divizi. V srpnu 1944 obdrželi Francouzi nové stíhací stroje Jakovlev Jak-3 a podíleli se na leteckých bojích v Bělorusku při Baltické operaci. Jejich nejúspěšnější den byl 16. říjen 1944, kdy letci Normandie sestřelili nad územím Litvy a Východního Pruska 29 nepřátelských letadel bez jediné vlastní ztráty. Francouzský letecký pluk, který podporoval přechod Rudé armády přes řeku Němen, sestřelil za 10 dnů v říjnu 1944 119 letounů Luftwaffe. Za úspěšnou bojovou činnost dostal čestný přídomek „němenský“ a jeho název zněl 1. samostatný stíhací pluk Svobodné Francie Normandie — Němen. Od sovětského velení obdržel pluk Řád rudého praporu a za účast na dobývání Pillau Řád Alexandra Něvského. V prosinci 1944, po návratu P. Pouayde do Francie, převzal velení pluku major Luis Delfino. Pluk bojoval až do konce války nad územím Východního Pruska a po ukončení války se v červnu 1945 přemístil do Francie, kde na sovětských letounech Jak-3, které dostal jako dar od SSSR (celkem 37 strojů), létal až do roku 1947.

Rekapitulace činnosti[editovat | editovat zdroj]

Roland de La Poype (1920-2012)

Řada francouzských letců byla oceněna sovětskými řády a medailemi, piloti Marcel Albert, Roland de La Poype, Jacques André a Marcel Lefevre byli vyznamenáni titulem Hrdina Sovětského svazu. Francouzští letci provedli za války 5240 bojových vzletů, podstoupili 869 vzdušných soubojů, při nichž jim bylo uznáno 273 sestřelů, 37 pravděpodobných sestřelů a 45 poškozených letadel nepřítele. Dále jednotka zničila 152 nákladních aut, 24 osobních vozidel, 22 lokomotiv a řadu dalších strojů, budov a zařízení.

Na bojové tradice pluku navazuje ve Francii Escadron de chasse 2/30 Normandie-Niemen, další letka je v Rusku, kde působí v rámci 11. letecké armády.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • DE GEOFFRE, Francois. Normandie-Němen. 1. vyd. Praha : Naše vojsko, 1985.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Filmotéka[editovat | editovat zdroj]

  • Normandie - Niemen, sovětsko-francouzský film, režie Jean Dréville a Damir Bereznik, distributor Řitka video