Nisyros

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Satelitní snímek ostrova Nisyros a okolí
Město Mandraki
Kráter Stefanos

Nisyros (řecky Νίσυρος) je řecký vulkanický ostrov v souostroví Dodekanés. Nachází se mezi ostrovy Kos a Tilos a v jeho okolí se nachází ostrov Gyali, na kterém se těží pemza, a ostrůvky Stogyli, Pegausa a Pacheia. Rozloha ostrova je 41,6 km², stálých obyvatel k roku 2001 bylo 948. Nejvyšší horou je Mt. Profitis Elias (698 m n. m.). Ostrov je znám hlavně svým tradičním nápojem - soumada, což je sladký nealkoholický nápoj s příchutí mandlí.

Města[editovat | editovat zdroj]

Mandraki je správním střediskem ostrova a je to zároveň největší město. Je zde přístav, odkud vyplouvají trajekty na ostrovy Kos a Rhodos, starověká pevnost Palaeokastron, ve které se nachází mužský klášter zasvěcený Panně Marii, či muzeum populárního umění. Dalšími městy jsou Paloi, ve kterém jsou Hipokratovy lázně a vesnička Emporeio se svým nádherným výhledem do vulkánu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle řecké mytologie, vznikl ostrov z kousku utržené pevniny z nedalekého ostrova Kos, který hodil Poseidon po obru Polivotovi, který chtěl uniknout. Z historického hlediska patřil ostrov Nisyros přechodně Peršanům, Atéňanům, Alexandru Velikému i Římu. Roku 1522 byl dobyt Turky, r. 1912 byl obsazen Italy a po 2. světové válce byl navrácen Řecku.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Nisyros ve Wikimedia Commons