Nina Dobrevová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Nina Dobrev)
Skočit na: Navigace, Hledání


Nina Dobrev
alt =
Nina Dobrevová na MFF v Torontu roku 2008
Rodné jméno Nikoleta Konstantinovna Dobreva
Narození 9. ledna 1989 (25 let)
Bulharsko Sofie, Bulharsko
Alias Nin
Aktivní roky 2006
Oficiální web http://www.nina-dobrev.org/
Významné role Elena Gilbertová v seriálu Upíří deníky

Nina Dobrev (* 9. ledna 1989), celým jménem Nina Konstantinova Dobreva je bulharsko-kanadská herečka, známá pro svou hlavní roli Eleny Gilbert v seriálu Upíří deníky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ve 2 letech se přestěhovala do Kanady (Toronto, Ontario). Již od mala se zajímala o tanec, hudbu, gymnastiku, divadlo a herectví. Modelingová práce ji zavedla do reklam a odtamtud to už byl jen krůček k filmu. Mezi její koníčky patří gymnastika, plavání, fotbal, tanec, horolezectví, snowboarding, jezdectví.

Její matka je umělkyně, zatímco její otec je počítačový odborník. Má bratra, Alexandera, který se chce stát inženýrem.

Od svých dvou let žije s rodiči a se starším bratrem v Kanadě. Navštěvovala J. B. Tyrrell Sr. Public School a uměleckou školu Wexford Collegiate School for the Arts,kde si jí poprvé všimla agentura. Kromě herectví se věnuje tanci, gymnastice, divadlu, hudbě a modelingu.

Když začala hrát v seriálu Upíří deníky (viz. níže) začala chodit s hercem Ianem Somerhalderem,který také hraje v Upířích denících (Damon Salvatore). Spolu vyhráli spoustu ocenění za nejkrásnější a nejlepší pár.

Filmová a televizní kariéra[editovat | editovat zdroj]

V roce 2001 se jako 12letá objevila v seriálu Degrassi: The Next Generation. Nejdříve si zahrála ve filmech Daleko od ní (Away from Her, 2006), Hra na rodinu (Playing House), V rytmu stepu (How She Move, 2007). Přelomovým filmem její kariéry se stal televizní snímek s názvem Too Young to Marry (2007), který jí umožnil ztvárnit hlavní postavu. Zde si jí všimli také jiní režiséři a nastartovali její hereckou kariéru. Následoval film Never Cry Werewolf (2008), ve kterém si zahrála s Kevinem Sorbem.

V roce 2008 se objevila v televizním muzikálu The American Mall a v roce 2009 začala hrát hlavní roli v seriálu Upíří deníky (The Vampire Diaries) ve kterém hraje doteď (2014). Také ztvárnila jednu z postav ve filmu Pokušení (Chloe). Následovaly snímky Spolubydlící (The Roommate, 2011) a Charlieho malá tajemství (The Perks of Being a Wallflower, 2012).

Ocenění a nominace[editovat | editovat zdroj]

Rok Ocenění Kategorie Dílo Výsledek
2010 Teen Choice Awards Hvězda, která nejvíce prorazila - ženy Upíří deníky 1. místo
2010 Teen Choice Awards Herečka Fantasy/Sci-Fi Upíří deníky 1. místo