Nikifor Krynicki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Nikifor Krynicki
foto-portrét
foto-portrét
Narození 25. května 1895
Krynica Zdrój, Polsko
Úmrtí 10. října 1968 (ve věku 73 let)
Folusz, Polsko

Nikifor Krynicki (25. května 1895 Krynica Zdrój10. října 1968 Folusz), vlastním jménem Epifaniusz Drowniak, byl významný rusínský (łemkovský) naivní malíř, který tvořil v polských lázních Krynica Zdrój.

Téměř celý život žil nedoceněný o samotě a v bídě, v zajetí psychické choroby. Jeho díla došla ocenění až ke konci jeho života a dnes je pokládán za jednoho z nejvýznamnějších naivních malířů. V centru města Krynica Zdrój bylo zřízeno muzeum Nikiforových prací.

Totožnost Nikifora Krynického byla úředně vytvořena až v roce 1962, kdy byl soudně do matriky zapsán s fiktivními údaji na žádost předsedy Městské národní rady v Krynici. Epifaniusz Drowniak přijal občanský průkaz na fiktivní jméno Krynicki zřejmě v obavě před možnými represemi úřadů. Podepisoval se vždy jako Nikifor, Netyfor nebo Matejko.

Nikiforův talent se projevil hlavně v jeho tvorbě malých obrázků, na krajích sešitů a na útržcích papírů, na které maloval autoportréty, náboženská témata a obrazy z Krynice. Za svůj velmi plodný život namalovat několik desítek tisíc kreseb a obrazů.

Poslední léta Nikiforova života se stala námětem pro film polského režiséra Krzysztofa Krauze „Mój Nikifor“ s Krystynou Feldman v roli Nikifora.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Muzeum Krynického (Krynica-Zdrój)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]