Nguni stick fighting

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Nguni stick fighting (také známé jako donga nebo dlala 'nduku, což se doslovně překládá jako „hrací tyčky“) je bojové umění tradičně praktikované náctiletými muži v Jižní Africe. Každý z bojovníků je vyzbrojen dvěma dlouhými tyčkami, z nichž je jedna používána pro obranu a druhá pro útok. Malé brnění je také používáno.

Přestože v bojových stylech Nguni/Xhosa se mohou používat pouze dvě tyčky, variace stick fightingu Bantu/Nguni praktikované napříč Jižní Afrikou povolují i štíty, jako součásti výzbroje. Zulu stick fighting používá "Isiquili", tyč na útok, "Uboko", tyč na obranu, a "izoliHauw", štít na obranu.

Cílem obou soupeřících bojovníků je prokázat, který z nich je silnější, neboli „býk“ (Inkunzi). V moderní době se tahle tradice většinou objevuje jako součást svatebního ceremoniálu, kdy bojovníci z ženichovy domácnosti a území vítají bojovníky z nevěstiny domácnosti a území, aby se „seznámili“, což udělají utkáním se v boji jeden proti druhému. Ostatní skupiny bojovníků mohou také přijít a zapojit se. „Induna“ neboli rozhodčí z každé strany pozorují své skupiny a udržují pořádek mezi bojovníky.

Tradice se pravděpodobně rozvíjí ve společnostech, kulturách a civilizacích, jež používají pastevectví jako část systému pro přežití.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nguni stick fighting na anglické Wikipedii.