Necyklopedie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Logo Necyklopedie

Necyklopedie, v anglickém originále Uncyclopedia, je satirická „encyklopedie“ parodující Wikipedii (i když sama tvrdí opak[1]). Uncyclopedia vznikla jako anglofonní projekt, postupně však vzniklo několik jejích jazykových mutací.

Necyklopedie je sbírkou absurdních hesel, která nemají zdánlivě nic společného se skutečností – například Wikipedie je v ní definována jako „satirická ‚encyklopedie‘ parodující Necyclopedii“. Jedním z hlavních principů je „satirical point of view (SPOV)“, což je parodie na wikipedistické „neutral point of view (NPOV)“.

Necyklopedie má obdobný vzhled jako Wikipedie, používá stejný software MediaWiki, s Wikipedií však organizačně nic společného nemá. Mnoho článků a zmínek je inspirovaných osobními i věcnými spory na Wikipedii a mnozí editoři Necyklopedie editovali či editují též na Wikipedii.

Anglická verze byla založena v lednu 2005, v září 2005 v ní bylo přibližně 14 000 hesel, na začátku září 2006 18 000 hesel, v srpnu 2007 přes 23 000.

Česká Necyklopedie[editovat | editovat zdroj]

V lednu 2006 byl na angl. verzi založen první článek v češtině, věnovaný Rossovi Hedvíčkovi. Od srpna 2006 běží česká Necyklopedie. V listopadu 2012 má 2 619 hesel, prakticky bez pahýlů, případné totiž tamější správci likvidují. Česká Necyklopedie se relativně hodně věnuje známým antipatiím mezi Prahou a Brnem či Maďary a Slováky a konspiračním teoriím. Několik desítek českých politiků či evropských států má též své články. Nachází se v ní také mnoho méně kontroverzních pojednání o zajímavých živočiších, vynálezech, historických osobnostech atd.

Necyklopedie má také své podprojekty jako např. Necitáty, Necyklokrám nebo Necykloverzitu.

Jazykové verze Uncyclopedie[editovat | editovat zdroj]

  

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. článek Wikipedie na české Necyklopedii

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]