Necer Chazani

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
O vysídlené izraelské osadě v Pásmu Gazy pojednává článek Necer Chazani (Guš Katif).
Necer Chazani
נצר חזני
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 96 m n. m.
stát: Izrael Izrael
distrikt: Centrální
oblastní rada: Nachal Sorek
Necer Chazani
Red pog.png
Necer Chazani
rozloha a obyvatelstvo
počet obyvatel: 200[1] (2013)
správa
vznik: 2010
zakladatel: Židé vysídlení z Gazy

Necer Chazani (hebrejsky נצר חזני, doslova „Chazaniho výhonek“, podle Micha'ela Chazaniho - někdejšího ministra a průkopníka osadnického hnutí, v oficiálním přepisu do angličtiny Nezer Hazzani[1], přepisováno též jako Netzer Hazani) je nově založená vesnice a obec typu společná osada (jišuv kehilati) v Izraeli, v Centrálním distriktu, v Oblastní radě Nachal Sorek.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží v nadmořské výšce 96 metrů v hustě osídlené a zemědělsky intenzivně využívané pobřežní nížině (region Šefela) na severním okraji starší vesnice Jesodot, se kterou vytváří souvislé zastavěné území. Jižně od vesnice protéká potok Sorek, do kterého sem od severovýchodu ústí vádí Nachal Šacham.

Obec se nachází 20 kilometrů od břehu Středozemního moře, cca 30 kilometrů jihovýchodně od centra Tel Avivu, cca 35 kilometrů západně od Jeruzalému a 7 kilometrů východně od okraje města Gedera. Necer Chazani obývají Židé, přičemž osídlení v tomto regionu je etnicky zcela židovské.

Necer Chazani je na dopravní síť napojena pomocí dálnice číslo 3. Západně od vesnice probíhá dálnice číslo 6, podél níž vede také železniční trať Tel Aviv-Beerševa. Další trať míjí vesnici na východní straně. Jde o železniční trať Tel Aviv-Jeruzalém. Nedaleko odtud se tu na ní nachází bývalá železniční stanice Vádí al-Surar (známá též jako stanice Nachal Sorek), nyní nepoužívaná pro osobní přepravu.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Necer Chazani byla založena v roce 2010.[1] Vznikla jako náhradní ubytování pro židovské rodiny, které byly v roce 2005 vysídleny kvůli plánu jednostranného stažení z pásma Gazy, kde do té doby existovala vesnice Necer Chazani.[2] 28. dubna 2013 byl obecní úřad přesunut z provizorní buňky do stálé budovy.[3]

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Podle údajů z roku 2013 tvořili naprostou většinu obyvatel v Necer Chazani Židé (včetně statistické kategorie "ostatní", která zahrnuje nearabské obyvatele židovského původu ale bez formální příslušnosti k židovskému náboženství).[1] Jde o menší sídlo vesnického typu. K 31. prosinci 2013 zde žilo 200 lidí. Ještě v roce 2012 byla obec evidována bez stálé populace.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e יישובים 2013 [online]. Izraelský centrální statistický úřad, [cit. 2014-11-16]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  2. הנחת אבן הפינה לבית הכנסת החדש בנצר חזני [online]. ma-soreq.org.il, [cit. 2015-03-29]. Dostupné online. (hebrejsky) 
  3. נצר חזני [online]. ma-soreq.org.il, [cit. 2015-03-29]. Dostupné online. (hebrejsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]