Na sv. Valentýna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Na sv. Valentýna
Původní název Valentine's Day
Země Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
Jazyk angličtina
Délka 125,01 minut
Žánr Romantický / Komedie
Scénář Katherine Fugate
Abby Kohn
Marc Silverstein
Režie Garry Marshall
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Julia Roberts
Jessica Alba
Jessica Biel
Kathy Bates
Eric Dane
Patrick Dempsey
Hector Elizondo
Jamie Foxx
Jennifer Garner
Topher Grace
Anne Hathaway
Carter Jenkins
Ashton Kutcher
Queen Latifah
Taylor Lautner
George Lopez
Shirley MacLaine
Emma Roberts
Taylor Swift
Produkce Samuel J. Brown
Mike Karz
Wayne Allan Rice
Josie Rosen
Hudba John Debney
Kamera Charles Minsky
Střih Bruce Green
Výroba a distribuce
Premiéra Spojené státy americké 12. února 2010
Česko 18. února 2010
Studio New Line Cinema
Distribuce Warner Bros.
New Line Cinema
Rozpočet 52 mil. USD
Tržby 213 009 598 USD
Předchozí a následující díl

New Year's Eve
Na sv. Valentýna na ČSFD Kinoboxu FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Na sv. Valentýna (v anglickém originálu Valentine's Day) je americká filmová romantická komedie z roku 2010 režiséra Garryho Marshalla. Celý film se odehrává na svatého Valentýna s výjimkou několika scén v Los Angeles. Sleduje osudy několika lidí, jež se během jednoho jediného dne různě proplétají.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Majitel květinářství v Los Angeles Reed Bennett požádá svou přítelkyni Morley o ruku a ta souhlasí, k překvapení Reedových přátel Alphonsa a Julie. Morley později změní názor a Reeda opustí. Alphonso potom Reedovi řekne, že on a Julia vždy věděli, že to mezi ním a Morley nebude fungovat.

Reed si přeje, aby mu to řekli dřív. V letadle do Los Angeles se kapitánka Armády USA spřátelí s čerstvě single Holdenem Bristowem, povídají si, hrají vrhcáby, vyprávějí si vtipy. Když letadlo přistane a Kate musí hodiny čekat na taxi, Holden jí nabídne limuzínu, což Kate přijme, protože má pouze jeden den, který může strávit s rodinou, než se bude muset vrátit k armádě.

Učitelka na základní škole Julia se zamilovala do Dr. Harrisona Copelanda, ale neví, že je ženatý. To zjistí Reed, když si Harrison u něj objedná květiny zároveň pro manželku i přítelkyni. Harrison řekne Julii, že musí na obchodní cestu do San Francisca. Julia ho chce překvapit, a tak se rozhodne tam letět také. Reed přispěchá na letiště a řekne Julii, že je Harrison ženatý. Ta tomu odmítá uvěřit a nastoupí do letadla. Pak navštíví nemocnici, kde má Harrison být a vyptává se na něj. Zdravotní sestry jí povědí, že je Harrison opravdu ženatý a prozradí jí jméno restaurace, kam se chystá se svou ženou. Protože Julia učí syna majitele restaurace, ten jí dovolí se obléci jako číšnice. Julia tam udělá scénu a vrátí Harrisonovi dárek, jenž od něj ráno dostala. Jeho manželka Pamela pak začne být podezíravá a Harrison je později viděn, jak sám jí pizzu, což naznačuje, že ho Pamela opustila.

Edison, jeden z Juliiných žáků, si u Reeda objedná květiny a chce je doručit své učitelce. Dodávka květin se během dne zpozdí, ale Edison na Reeda naléhá, aby jí květiny dovezl ještě týž den. Když se konečně večer dostane Edison k Julii, ta mu doporučí, aby květiny dal dívce od něj ze třídy, která je do něj zamilovaná. Edison to udělá.

Edisonova chůva Grace plánuje, že ztratí panenství se svým přítelem Alexem. Jejich plán je ale zhacen, když Gracina matka najde nahého Alexe u Grace v pokoji, jak si trénuje na kytaře píseň, kterou pro Grace napsal. Mezitím Edisonovi prarodiče Edgar a Estelle čelí problémům po mnoha letech manželství. Grace jim poví, jak chtěla mít s Alexem sex a při tom prohlásí, že ale neplánuje mít sex po celý život pouze s jedním člověkem. Na to Edgar řekne, že oni dva nikdy s nikým jiným nesouložili. To rozruší Estelle, a tak se rozhodne Edgarovi přiznat, že měla kdysi poměr s jedním z jeho obchodních partnerů. To proběhlo, když byl Edgar pryč a netrvalo to dlouho. Ačkoli toho Estelle velmi lituje, Edgar je rozčílený.

Gracini přátelé ze školy Willy a Felicia si užívají počátků své lásky a rozhodli se počkat se sexem. Willy dá Felicii na Valentýna velkého bílého plyšového medvěda, kterého pak Felicia nosí celý den všude s sebou. Willy zase od Felicii dostane šedé běžecké tričko (které již bylo jeho) s nažehlenou číslicí 13 pro štěstí. Společně pak dávají rozhovor do televize, kde prezentují svou lásku a podporu.

Sean Jackson, utajený gay a profesionální hráč fotbalu, spolu se svou mluvčí Karou a agentkou Paulou přemýšlí o ukončení své kariéry. Kara, dobrá přítelkyně Julie, pořádá svůj pravidelný večírek na téma "Nenávidím den svatého Valentýna", ale začne se zajímat o sportovního reportéra Kelvina Moorea. Ten je vyslán svou šéfkou Susan, aby po městě s kamerou sledoval události dne svatého Valentýna kvůli nedostatku sportovních zpráv. Paula najala novou sekretářku Liz, která začala randit s úředníkem z podatelny Jasonem. Ten je nejdříve šokovaný, když zjistí, že si Liz přivydělává jako operátorka sexu po telefonu. Liz mu vysvětlí, že to dělá jen proto, že musí splácet studentskou půjčku, nemá zdravotní pojištění a je na tom celkově špatně. Jason se k ní ale vrátí poté, když uvidí, jak se usmíří Edgar a Estelle.

Sean se v televizi přizná ke své homosexuální orientaci a Holden, jeho přítel, se k němu vrátí. Kate jede domů, aby se přivítala se svým synem Edisonem. Willy dovede Feliciu domů a políbí se na dobrou noc. Kelvin a Kara se také nakonec políbí. Alphonso večeří se svou milovanou manželkou. Grace a Alex souhlasí s tím, že se sexem počkají, Edgar a Estelle si ve venkovním kině zopakují své manželské sliby a za potlesku všech přítomných se políbí. Jason se vrátí k Liz a rozhodnou se, že se o dluhy postarají společně. Morley se snaží na procházce se svou kolií dovolat Reedovi. Film končí scénou, kde Julia a Reed na lávce přes potok začínají svůj milostný vztah.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Julia Roberts kpt. Kate Hazeltineová
Bradley Cooper Holden Bristow
Jennifer Garner Julia Fitzpatricková
Ashton Kutcher Reed Bennett
Jessica Alba Morley Clarksonová
George Lopez Alphonso Rodriguez
Bryce Robinson Edison Hazeltine
Patrick Dempsey Dr. Harrison Copeland
Hector Elizondo Edgar Paddington
Shirley MacLaine Estelle Paddingtonová
Emma Roberts Grace Smartová
Carter Jenkins Alex Franklin
Taylor Lautner Willy Harrington
Taylor Swift Felicia Millerová
Eric Dane Sean Jackson
Jessica Biel Kara Monahanová
Jamie Foxx Kelvin Moore
Queen Latifah Paula Thomasová
Anne Hathaway Liz Corynnová
Topher Grace Jason Morris
Katherine LaNasa Pamela Copelandová
Kathy Bates Susan Moralezová

Pokračování[editovat | editovat zdroj]

Tématicky volné pokračování tohoto filmu představuje následující snímek Garryho Marshalla Šťastný Nový rok z roku 2011 odehrávající se na Silvestra roku 2011 a Nový rok roku 2012 v New Yorku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Valentine's Day (film) na anglické Wikipedii.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]