National Hockey League

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z NHL)
Skočit na: Navigace, Hledání
National Hockey League
Základní informace
Země Spojené státy americké Spojené státy americké, Kanada Kanada
Druh sportu Lední hokej, muži
Zahájení 1917
Předchozí liga National Hockey Association
Statut profesionální
Současná sezóna 2014/2015
Hierarchie Nejvyšší liga Severní Ameriky
Podřazená liga American Hockey League
Oficiální web http://www.nhl.com/
Týmy
Počet týmů 30
Počet zápasů v základní části 82
Obhájce titulu Los Angeles Kings
Nejvíce titulů Montreal Canadiens - 24
Vedení
Komisionář Gary Bettman
Předseda představenstva Jeremy Jacobs
Zástupce komisionáře Bill Daly
Finanční ředitel Craig Harnett
Výkonný viceprezident Colin Campbell
Na tento článek je přesměrováno heslo NHL. Možná hledáte: Non-Hodgkinův lymfom.

National Hockey League (NHL, česky Národní hokejová liga, francouzsky Ligue nationale de hockey – LNH) je nejprestižnější hokejovou ligou světa. Účastní se jí pouze týmy z USA a Kanady.

Hraje ji 30 mužstev, která jsou rozdělena do dvou konferencí, východní a západní. Obě konference jsou ještě rozděleny celkem na čtyři divize, každá po dvou. Ve východní konferenci jsou tyto divize: atlantická a metropolitní. V západní konferenci jsou divize: pacifická a centrální. Ve východní je v každé divizi osm týmů a v západní sedm.

Sezóna je rozdělena na dvě části. První je tzv. základní část, v níž každé družstvo odehraje 82 utkání. Po skončení základní části nastává druhé kolo, tzv. play off. Do playoff postupuje osm nejlepších družstev z každé konference. Poté se hrají série na 4 vítězná utkání. 1. mužstvo východní konference hraje s 8. týmem východní konference, 2. hraje se 7., 3. hraje s 6. a 4. s 5. Úplně stejně se hraje play off i v západní konferenci. Na konci zbydou dvě družstva (jedno z východní a druhé ze západní) a sehrají mezi sebou finálovou sérii na 4 vítězné zápasy. Vítěz získává trofej pro vítěze – Stanley Cup. Po sezóně probíhá draft nováčků a nejlepší hráči uplynulé sezóny mohou být odměněni některou z trofejí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Historie NHL.

Proběhla série jednání v kanadské National Hockey Association (NHA) mezi Eddie Livingstonem, který byl vlastníkem Toronto Blueshirts, a ostatními vlastníky - vlastníky Montreal Canadiens, Montreal Wanderers, Toronto Maple Leafs a Quebec Bulldogs. Všichni jmenovaní se sešli ve Windsor Hotelu v Montrealu, aby jednali o budoucnosti NHA. Jejich diskuse dne 22. listopadu 1917 vedla ke vzniku NHL. Bývalí členové NHA - Montreal Canadiens, Montreal Wanderers a Toronto Maple Leafs byli zakládajícími členy NHL spolu s novým týmem Toronto Arenas.

I když v prvním desetiletí liga těžce bojovala o přežití, týmy NHL byly na ledě velmi úspěšné. Za dobu od vzniku NHL se stalo pouze jednou, a to v roce 1925, že tým z NHL nevyhrál Stanley Cup a vyhrál ho tým z konkurenčních lig. Od roku 1926 již pak po zániku konkurenčních lig patřil Stanley Cup pouze NHL. Následně započal proces rozšiřování: Boston Bruins (první tým z USA, který hrál NHL) a Montreal Maroons vstoupili do ligy v sezóně 1924-25; New York Americans a Pittsburgh Pirates se přidali o sezónu později. V sezóně 1926-27 vstoupily další týmy - New York Rangers, Chicago Black Hawks, a Detroit Cougars (nynější Detroit Red Wings). NHL tak měla 10 účastníků. Světová hospodářská krize spolu s následnou 2. světovou válkou zapříčinila, že z ligy musely v průběhu času odejít 4 týmy, a to zejména z finančních důvodů. Od roku 1942 tak ligu hrála šestice týmů (Montreal Canadiens, Toronto Maple Leafs, Detroit Red Wings, Chicago Black Hawks, Boston Bruins a New York Rangers) zvaná jako Original Six. Po dobu čtvrt století se poté osazenstvo ligy neměnilo.

18. ledna 1958 byl zaznamenán důležitý milník v historii ligy. Willie O'Ree se stal prvním hráčem černé pleti, který si zahrál NHL.

V polovině 60. let 20. století vznikla NHL konkurence v podobě Western Hockey League, která se plánovala prohlásit za hlavní ligu a každoročně vyzývat NHL v bojích o Stanley Cup. NHL se tuto hrozbu snažila odvrátit rozšířením o šestici týmů v sezóně 1967-68. Novými týmy se staly: Los Angeles Kings, Oakland Seals (později zrušen), Pittsburgh Penguins, Philadelphia Flyers, Minnesota North Stars (v roce 1993 přestěhován do Dallasu, přejmenován na Dallas Stars) a St. Louis Blues. O tři roky později se do ligy připojily týmy Vancouver Canucks a Buffalo Sabres.

Vývoj NHL
Good old days of ice hockey.png
Ligy
AHAC (1886–1898)
CAHL (1898–1905)
WPHL (1900–1910)
FAHL (1904–1909)
IPHL (1904–1907)
ECAHA (1906–1909)
TPHL (1906–1911)
OPHL (1908–1911)
CHA (1909–1910)
NHA (1909–1917)
PCHA (1912–1924)
NHL (1917–současnost)
WCHL (1921–1926)
WHA (1972–1979)

V roce 1972 byla založena World Hockey Association (WHA), která byla pro NHL vážným konkurentem. NHL se tak rozhodla pospíšit si s dalším rozšířením o celky New York Islanders a Atlanta Flames (od roku 1980 Calgary Flames), aby zabránila WHA, aby se zmocnila nových stadionů v těchto městech. O dva roky později byly přidány týmy Kansas City Scouts (od roku 1976 Colorado Rockies a od roku 1982 New Jersey Devils) a Washington Capitals. Obě ligy bojovaly o hráče a fanoušky až do zániku WHA po sezóně 1978-79. V této sezóně se NHL zmenšila o jeden tým, sloučením Cleveland Barons a Minnesota North Stars. Čtyři týmy ze šesti členů WHA se od sezóny 1979-80 přidaly do NHL: Hartford Whalers (od roku 1997 Carolina Hurricanes), Quebec Nordiques (od roku 1995 Colorado Avalanche), Edmonton Oilers, a Winnipeg Jets (od roku 1996 Phoenix Coyotes).

Po rozšíření v roce 1974 byla NHL rozdělena do dvou konferencí (konference Clarence Campbella - západ a konference Prince z Walesu - východ). Obě konference měly dvě divize. Divize v Campbellově konferenci se jmenovaly divize Lestera Patricka a divize Conna Smytha; divize v konferenci Prince z Walesu se jmenovaly divize Jacka Adamse a divize Jamese Norrise (Norrisova a Patrickova divize byla vzájemně přehozena v sezóně 1981-82). To se změnilo v roce 1993, kdy změnily názvy divizí a konferencí podle geografických názvů. Od sezóny 1998-99 má každá konference tři divize.

Po stabilním období v 80. letech 20. století byla NHL rozšířena o 9 týmů během 10 let. Tým San Jose Sharks se přidal v roce 1991, o sezónu později Ottawa Senators a Tampa Bay Lightning, v roce 1993 Anaheim Ducks a Florida Panthers, roku 1998 Nashville Predators, v roce 1999 Atlanta Thrashers a celky Minnesota Wild a Columbus Blue Jackets v roce 2000. V roce 2011 se tým Atlanta Thrashers přestěhoval do Winnipegu pod názvem Winnipeg Jets.

Pravidla hry[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Lední hokej.

Každý zápas NHL trvá 60 minut. Utkání je rozděleno do tří dvacetiminutových třetin. Po každé třetině je sedmnáctiminutová přestávka (na rozdíl od evropských soutěží se počítá od okamžiku, kdy poslední hráč opustí hřiště - nikoliv od skončení třetiny). Po 60 minutách hracího času se stává vítězem ten tým, který vstřelil více branek než soupeř. Pokud je stav nerozhodný, následuje prodloužení. Během základní části trvá prodloužení pět minut. Oba týmy mají v prodloužení na hřišti 4 hráče v poli. Tým, který vstřelí jako první branku, se stává vítězem. Do sezony 2005-06 platilo pravidlo, že pokud se nerozhodne ani v prodloužení, utkání končí remízou.

Od sezony 2005-06 bylo toto pravidlo zrušeno. Pro případ, že je zápas nerozhodný i po prodloužení, byly zavedeny samostatné nájezdy (série po třech na každé straně, případně následuje série po jednom nájezdu až do rozhodnutí). Avšak v playoff jsou pravidla odlišná. V případě nerozhodného stavu po 60 minutách se hraje prodloužení (20 minut, následuje řádná přestávka), dokud nepadne branka. Tým, který jako první vstřelí gól, se stává vítězem. Zápas tak může teoreticky pokračovat do nekonečna. Dva zápasy v historii NHL dokonce skončily až v 6. prodloužení.

Odlišnosti od pravidel IIHF[editovat | editovat zdroj]

 • Zakázané uvolnění: V NHL je odpískáno zakázané uvolnění teprve tehdy, když se bránící hráč (kromě brankáře) dotkne puku. Zakázané uvolnění v NHL je od sezóny 2013/14 pískáno i v případě, že bránící hráč má před útočníkem při dojíždění puku takový náskok, že je zcela zřejmé, že puk dojede jako první. (rozhodčí v tomto případě může odpískat zakázané uvolnění ihned a urychlit tím hru.) Podle pravidel IIHF je zakázané uvolnění pískáno vždy okamžitě poté, kdy puk přejde brankovou čáru.
 • Vyloučení: V NHL může být hráči při nebezpečném faulu udělen pětiminutový trest, aniž by byl vyloučen současně do konce utkání (na rozdíl od pravidel IIHF, kde tento trest následuje automaticky).
 • Hra brankáře: V NHL je hra brankářů s pukem za vlastní brankou omezena dvěma čarami (nesmí hrát pukem v rohu, při porušení následuje trest - snaha o zvýhodnění útočícího týmu), navíc jsou zmenšena brankoviště.
 • Hřiště: V NHL je oproti pravidlům IIHF o čtyři metry užší hřiště (30/26 metrů). Délka kluziště je totožná (61 metrů).
 • Hra bez helmy: V NHL je dovoleno pokračovat v souboji po ztrátě helmy (nenásleduje menší trest).
 • Soupiska: Podle pravidel IIHF je na soupisce 22 hráčů (4 útoky po 3, 3 obrany po 2, 13. útočník, 7. obránce, 2 brankáři), v NHL pouze 20 (4 útoky po 3, 3 obrany po 2, 2 brankáři).

Týmy[editovat | editovat zdroj]

V roce 1917, kdy NHL vznikla, se jí účastnily čtyři týmy. Díky mnoha rozšířením došlo ke zvýšení počtu týmů na 30 (23 z USA a 7 z Kanady). Nejúspěšnějším klubem historie je Montreal Canadiens, který získal Stanley Cup 24krát. Dalším úspěšným celkem je Toronto Maple Leafs, jenž se ze zisku Stanley Cupu radoval 13krát (naposledy v roce 1967). A třetím nejúspěšnějším celkem je Detroit Red Wings.

Každý celek má svoje farmy v nižších amerických ligách - American Hockey League a East Coast Hockey League.

NHL se dělí na dvě konference, a to východní a západní. Každá z nich se ještě dále dělí na dvě divize. Ve východní divizi je celkem šestnáct týmů a v západní jich je čtrnáct. Podle nového rozdělení se Detroit Red Wings a Columbus Blue Jackets přesunou ze západní konference do východní, naopak Winnipeg Jets se přesune do západní. Současný herní systém byl zaveden v sezoně 2013-2014.[1]

Východní konference[editovat | editovat zdroj]

Divize Mužstvo Město, Stát Aréna Draft Seznam cizinců Současná soupiska Současný kapitán Současný trenér
Atlantická
divize
USA Boston Boston, Massachusetts TD Garden Zde Zde Zde Zdeno Chára Claude Julien
USA Buffalo Buffalo, New York HSBC Arena Zde Zde Zde Thomas Vanek/Steve Ott Ted Nolan
USA Detroit Detroit, Michigan Joe Louis Arena Zde Zde Zde Henrik Zetterberg Mike Babcock
USA Florida Sunrise, Florida BankAtlantic Center Zde Zde Zde Ed Jovanovski Kevin Dineen
Kanada Montreal Montréal, Quebec Centre Bell Zde Zde Zde P.K Subban Michel Therrien
Kanada Ottawa Ottawa, Ontario Scotiabank Place Zde Zde Zde Jason Spezza Paul MacLean
USA Tampa Tampa, Florida St. Pete Times Forum Zde Zde Zde Martin St. Louis Jon Cooper
Kanada Toronto Toronto, Ontario Air Canada Centre Zde Zde Zde Dion Phaneuf Randy Carlyle
Metropolitní divize USA Carolina Raleigh, Severní Karolína RBC Center Zde Zde Zde Eric Staal Kirk Muller
USA Columbus Columbus, Ohio Nationwide Arena Zde Zde Zde --- Todd Richards
USA New Jersey Newark, New Jersey Prudential Center Zde Zde Zde Bryce Salvador Peter DeBoer
USA Islanders Uniondale, New York Nassau Veterans Memorial Coliseum Zde Zde Zde John Tavares Jack Capuano
USA Rangers New York , New York Madison Square Garden Zde Zde Zde Ryan Callahan Alain Vigneault
USA Philadelphia Filadelfie, Pensylvánie Wells Fargo Center Zde Zde Zde Claude Giroux Craig Berube
USA Pittsburgh Pittsburgh, Pensylvánie Consol Energy Center Zde Zde Zde Sidney Crosby Dan Bylsma
USA Washington Washington, D.C. Verizon Center Zde Zde Zde Alexandr Ovečkin Adam Oates

Západní konference[editovat | editovat zdroj]

Divize Mužstvo Město, Stát Aréna Draft Seznam cizinců Současná soupiska Současný kapitán Současný trenér
Pacifická
divize
USA Anaheim Anaheim, Kalifornie Honda Center Zde Zde Zde Ryan Getzlaf Bruce Boudreau [2]
Kanada Calgary Calgary, Alberta Scotiabank Saddledome Zde Zde Zde Mark Giordano Bob Hartley [3]
Kanada Edmonton Edmonton, Alberta Rexall Place Zde Zde Zde Andrew Ference Dallas Eakins [4]
USA Los Angeles Los Angeles, Kalifornie Staples Center Zde Zde Zde Dustin Brown Darryl Sutter [5]
USA Phoenix Phoenix, Arizona Jobing.com Arena Zde Zde Zde Shane Doan Dave Tippett
USA San Jose San Jose, Kalifornie SAP Center Zde Zde Zde Joe Thornton Todd McLellan
Kanada Vancouver Vancouver, Britská Kolumbie Rogers Arena Zde Zde Zde Henrik Sedin Willie Desjardins [6]
Centrální
divize
USA Chicago Chicago, Illinois United Center Zde Zde Zde Jonathan Toews Joel Quenneville [7]
USA Colorado Denver, Colorado Pepsi Center Zde Zde Zde Gabriel Landeskog Patrick Roy [8]
USA Dallas Dallas, Texas American Airlines Center Zde Zde Zde Jamie Benn Lindy Ruff [9]
USA Minnesota Saint Paul, Minnesota Xcel Energy Center Zde Zde Zde Mikko Koivu Mike Yeo [10]
USA Nashville Nashville, Tennessee Bridgestone Arena Zde Zde Zde Shea Weber Peter Laviolette [11]
USA St. Louis St. Louis, Missouri Scottrade Center Zde Zde Zde David Backes Ken Hitchcock [12]
Kanada Winnipeg Winnipeg, Manitoba MTS Centre Zde Zde Zde Andrew Ladd Paul Maurice

Struktura sezóny[editovat | editovat zdroj]

Základní část NHL začíná první středu v říjnu a končí v polovině dubna. Poté následuje playoff, jenž se hraje od dubna nejpozději do poloviny června. Play off je vyřazovací část, ve které hrají týmy na čtyři vítězné zápasy. Vítěz finále je vyhlášen vítězem Stanley Cupu.

V základní části hraje každý tým 82 zápasů, a to 41 zápasů doma a 41 venku. V současnosti hraje ve východní konferenci každý tým 30 zápasů proti soupeřům z jejich divize (4 zápasy proti pěti týmům ze své divize a 5 zápasů proti dvěma týmům ve své divizi), 24 zápasů proti týmům ze své konference (3 zápasy proti každému týmu z druhé divize ve své konferenci) a 28 utkání se čtrnácti zbývajícími celky (2 zápasy proti každému týmu ze západní konference). Naopak v západní konferenci si každé mužstvo zahraje celkem 29 utkání proti soupeřům z jejich divize (5 zápasů proti pěti soupeřům ve své divizi a 4 zápasy proti jednomu týmu ve své divizi), 21 utkání proti celkům ze své konference (3 zápasy proti každému týmu z druhé divize ve své konferenci) a 32 zápasů s šestnácti zbývajícími soky (2 zápasy proti každému týmu z východní konference). Takovýto rozpis sezony je platný od sezony 2013-14 a byl vytvořený proto, aby týmy ušetřili na cestovaní, které fyzicky zatěžovalo hráče.[13]

Do play off postoupí nejlepší tři týmy z každé divize (celkem tedy 12 celků). Dále dvě mužstva z každé konference, která budou mít nejvyšší počet bodů bez ohledu na divize (4 týmy). Tým s nejvyšším počtem bodů po základní části z obou konferencí obdrží Presidents' Trophy. V každé konferenci hraje play off 8 týmů. Vítězové divizí jsou do play off nasazeni na prvních dvou místech (i když nějaký nevítěz divize měl více bodů než vítěz divize, tak je výše nasazen vítěz divize) a zbylé týmy jsou nasazeny jako týmy na čtvrtém až osmém místě.

Play off se hraje jako vyřazovací turnaj, který se hraje na čtyři vítězná utkání. Obě konference mají nezávislá play off, týmy z opačných konferencí se tak mohou potkat až ve finále Stanley Cupu. Nově také bude zaveden takzvaný „systém divokých karet.“ Tento systém dá dohromady dva vítěze divizí s nejvyšším počtem bodů s držiteli divoké karty s nejnižším a druhým nejnižším počtem bodů. První kolo se bude hrát v rámci divizí, první tým nastoupí proti čtvrtému a druhý proti třetímu. Kdyby z divize postoupili pouze tři týmy, tak by se proti nejlepšímu týmu z konference postavil slabší z týmů, které postoupili díky divokým kartám. Vítězové 1. kola se střetnou v divizním finále, po kterém bude následovat finále konferencí. Dva vítězové play off konferencí se utkají ve finále, jehož vítěz obdrží Stanley Cup.[14]

Výše nasazený tým má výhodu domácího prostředí – čtyři z případných sedmi utkání série jsou hrány na jeho hřišti (první, druhé, případné páté a sedmé).

Trofeje a ocenění[editovat | editovat zdroj]

Týmové[editovat | editovat zdroj]

Individuální[editovat | editovat zdroj]

Art Ross Trophy Nejproduktivnější hráč
Hart Memorial Trophy Nejužitečnější hráč pro tým podle novinářů
Maurice Richard Trophy Nejlepší střelec
Calder Memorial Trophy Nejlepší nováček
Vezina Trophy Nejlepší brankář
James Norris Memorial Trophy Nejlepší obránce
Ted Lindsay Award Nejužitečnější hráč pro mužstvo dle hlasování hráčů
Conn Smythe Trophy Nejlepší hráč v play off
Frank J. Selke Trophy Nejlépe bránící útočník
William M. Jennings Trophy Nejnižší průměr obdržených branek
Jack Adams Award Nejlepší trenér
Bill Masterton Memorial Trophy Cena za vytrvalost,sportovního ducha a oddanost hokeji
Lady Byng Memorial Trophy Nejslušnější hráč
King Clancy Memorial Trophy Cena za humanitární pomoc v hokeji
NHL Plus/Minus Award Nejlepší statistiky plus/minus v základní části dané sezóny
Mark Messier Leadership Award Největší vůdčí schopnosti na ledě i mimo něj


Historické kanadské bodování[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Rada guvernérů schválila nový systém NHL. V platnost vstoupí od příští sezony [online]. nhl.com, 14.3.2013, [cit. 2013-07-21]. Dostupné online. (česky) 
 2. http://ducks.nhl.com/club/page.htm?id=44919
 3. http://flames.nhl.com/club/page.htm?id=40732
 4. http://oilers.nhl.com/club/page.htm?id=33068
 5. http://kings.nhl.com/club/page.htm?id=40766
 6. http://canucks.nhl.com/club/page.htm?id=86312
 7. http://blackhawks.nhl.com/club/page.htm?id=47742
 8. http://avalanche.nhl.com/club/page.htm?id=32596
 9. http://stars.nhl.com/club/page.htm?id=91679
 10. http://wild.nhl.com/club/page.htm?id=76589
 11. http://predators.nhl.com/club/page.htm?id=37166
 12. http://blues.nhl.com/club/page.htm?id=63460
 13. Nový ročník NHL odstartuje 1. října.Diváci se mohou těšit na šest zápasů pod širým nebem [online]. sport.cz, 20.7.2013, [cit. 2013-07-21]. Dostupné online. (česky) 
 14. NHL bude mať od budúcej sezóny nový hrací systém [online]. teraz.sk, 14.3.2013, [cit. 2013-07-21]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]