Núrí Málikí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Núrí Málikí
Narození 20.června 1950
Babil, Irák Iraq
Občanství Irák
Alma mater Bagdádská universita
Znám jako Premiér Iráku
Předchůdce Ibrahim al-Jaafari
Následovník Hajdar Abádí (navržený)
Politická strana Islámská strana Dawa
Nábož. vyznání Šíitský islám
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Núrí Kamil Mohammed Hasan al-Málikí (arabsky: نوري كامل محمّد حسن المالكي) je bývalým premiérem Iráku[1] a předseda šíitské Islámské strany Dawa, která uspěla ve volbách v roce 2006. Málikího 37-členný kabinet zasedá od 20. května stejného roku.

Životní dráha[editovat | editovat zdroj]

Málikí se narodil v obci Babil nedaleko od Bagdádu. Vystudoval dvě irácké univerzity. Za vlády Saddáma Husajna působil jako disident. V 70. letech byl odsouzen k trestu smrti, podařilo se mu ale uniknout do exilu, kde strávil 23 let. Odešel nejprve přes Jordánsko do Sýrie, po třech letech se přestěhoval do Teheránu, kde žil do roku 1990. Poté se vrátil do Damašku, kde zůstal až do doby americké invaze do Iráku v roce 2003. V roce 2006 jeho strana vyhrála volby a Málikí se stal premiérem. Po volbách v roce 2010 vznikla nová koaliční vláda v čele s Málikím, kterou po dlouhých vyjednáváních irácký parlament koncem téhož roku schválil.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Žilková,V.,Milenkovičová,I.,Irák má nového premiéra. Česko zvažuje dodávky vojenského materiálu. 11. srpna 2014. idnes.cz[cit. 2014-08-15]
  • Rozhovor CNN s premiérem Málikím v roce 2008. [1] (anglicky)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Nouri al-Maliki na anglické Wikipedii.