Národní (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Národní třída (Praha))
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na Národní směrem od Nové scény k centru města

Národní je významná třída v hlavním městě Praze. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města. Probíhá jihozápadním směrem od Jungmannova náměstí, kde navazuje na ulici 28. října vedoucí z dolního konce Václavského náměstí, ke křižovatce u Vltavy a Národního divadla, kde na ni navazuje most Legií. Nachází se v místech, kde stávaly ve středověku hradby Starého Města.[1]

V 19. století nesla název Nové Aleje (německy Neue Allee), její pojmenování se s postupem času různě měnilo: V alejích, V nových alejích, V stromořadí, Uršulinská, U Řetězového mostu či Ferdinandova. V 19. století podél ní vzniklo mnoho důležitých budov a institucí, jako je například Národní divadlo, Česká akademie věd, či Kavárna Slávie v Paláci Lažanských. Vedly tudy již ke konci 19. století (1885) i koleje koňky, které se před řetězovým mostem Františka I. obracely po nábřeží zpět do centra.[2] Ve 20. století pak došlo ke změně; mnohé staré budovy byly zbořeny a třída rozšířena. Později přibyl obchodní dům Máj (dnes Tesco), který byl v roce 2007 prohlášen za kulturní památku[3], hlavně díky své originální konstrukci. V polovině 80. let 20. století byla poblíž vybudována stanice metra Národní třída a část zdejší tramvajové trati od křižovatky na Perštýně (přes Jugmannovo náměstí a ulicí 28. října) na Můstek byla následně zrušena. S 80. léty přišla také ještě jedna změna – část kláštera vedle Národního divadla byla zbořena, aby ustoupila brutalistické Nové scéně, otevřené v roce 1983.

Historické události[editovat | editovat zdroj]

17. listopadu 1989 došlo na rohu Mikulandské ulice k známému zásahu složek Veřejné bezpečnosti proti studentům, čímž začala tzv. sametová revoluce, která znamenala definitivní konec komunistického režimu v Československu.

Významné budovy a instituce[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Informace na stránkách Prahy 1
  2. Historie městské dopravy v Praze, Pavel Fojtík, Stanislav Linert, František Prošek, ISBN 80-238-5702-9, str. 22
  3. Článek na bydleni.idnes ohledně prohlášení OD za kulturní památku
Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu