Nálet na Coventry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Následky náletu

Bombardování Coventry byl nálet německých bombardovacích svazů na britské město Coventry v noci ze 14. na 15. listopadu 1940. Coventry hrálo důležitou roli v zásobování britské armády (bylo centrem výroby munice a motorů). V průběhu jedenácti hodin se na něj snesly tisíce zápalných bomb, které toto město takřka srovnaly se zemí. Cílem Luftwaffe ale byla nejen likvidace válečného průmyslu, ale také zničení dělnických čtvrtí.

Přípravy[editovat | editovat zdroj]

Luftwaffe udělalo velmi důkladný průzkum města a soustředilo se na nejdůležitější továrny. Navzdory svému významu jako centrum výroby, Coventry bylo velice špatně chráněno proti potencionálnímu útoku, dost totiž spoléhalo na svou polohu. Britské zpravodajské služby věděly, že se má útok odehrát o úplňku v noci ze 14. na 15. 11., ovšem neznaly cíl – domnívaly se, že jím bude Londýn. Daná noc se ukázala ideální, chladná a díky úplňku jasná.

Winston Churchill procházející trosky po bombardování

Útok[editovat | editovat zdroj]

Celkem bylo na Coventry v průběhu 11 hodin shozeno 30 tisíc zápalných pum, 500 tun vysoce explozivních bomb a několik desítek padákových min. Operaci Mondscheinsonate (sonáta měsíčního svitu) vedli KGr 100 („značkáři“), jejichž letouny byly vybaveny novou a přesnou navigační pomůckou, X-Gerätem. Ohně, které svými zápalnými pumami bombardéry v centru Coventry způsobili, pak neomylně naváděly zbývající jednotky Luftflotte 2 a 3.

Následky[editovat | editovat zdroj]

Centrum města bylo zničeno a ve spáleništi našlo smrt 554 lidí, dalších 865 bylo zraněno. Nálety značně zdevastovaly historické památky - zejména původní katedrálu, z níž zbyly pouze obvodové zdi a dodnes nebyla opravena.

Reference[editovat | editovat zdroj]