Nádraží Praha-Vysočany

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled na nádraží Praha-Vysočany od Vysočan (z Podnádražní ulice)
Budova stanice Praha-Vysočany z Vysočanské ulice (estakáda na Prosek), před budovou kolejiště turnovské tratě (číslo 070)

Praha-Vysočany je železniční nádraží na území pražské čtvrti Vysočany v městské části Praha 9. Sdílejí jej železniční tratě 070 do Turnova a 231 do Nymburka a Kolína. Nachází se poblíž stanice metra Vysočanská a tramvajové zastávky Nádraží Vysočany (na Sokolovské ulici). Přístupná je z jižní strany podchodem z Podnádražní ulice a ze severní strany podchodem z ulice U vinných sklepů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

2003 - instalace hlasového a obrazového info systému pro cestující, v ŽST Praha-Vysočany

Tratě[editovat | editovat zdroj]

Na nádraží Praha-Vysočany se od roku 1873 setkávají dvě železniční tratě:

  • turnovská vedoucí na dnešní Hlavní nádraží, dnes trať číslo 070 Praha – Neratovice – Všetaty – Mladá Boleslav – Turnov. Je jednokolejná a neelektrifikovaná. Nádraží se nachází na traťovém kilometru 6,6 (od Hlavního nádraží).
  • nymburská vedla na dnes již neexistující Nádraží Těšnov (Denisovo nádraží). Dnes je to trať 231 Praha – Lysá nad Labem – Nymburk – Poděbrady – Kolín. Je dvoukolejná, elektrifikovaná. Nádraží se nachází na traťovém kilometru 29,1 této tratě (od Lysé nad Labem).
Podchod pod nádraží, vedou z něj schody do staniční budovy. Ústí do Podnádražní ulice

Staniční budova[editovat | editovat zdroj]

Historické česko-německé nápisy ve východní hale

Nádražní budova je umístěná ostrovně, uprostřed kolejiště, je proto přístupná pouze podchodem. Jedná se o jediný případ ostrovního umístění v Praze. Jsou zde dvě oddělené haly, přechod mezi nimi je možný pouze podchodem nebo po nástupišti. V západní se nalézá osobní pokladna pro prodej jízdenek, tabule s aktuálními odjezdy vlaků a lavičky pro cestující. Ve východní hale se nalézají jízdní řády a historické česko-německé orientační cedule. Od roku 2003, je ve stanici nainstalován hlasový a vizuální informační systém pro cestující - mikroVOX HIS voice, který oznamuje (hlásí) příjezdy, odjezdy vlaků a další informace.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Praha-Vysočany_(železničná_stanica) na slovenské Wikipedii.