Mykola Leontovyč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mykola Leontovyč

Leontovyč Mykola Dmytrovyč (ukrajinsky Микола Дмитрович Леонтович; 13. prosince 187723. ledna 1921) byl ukrajinský skladatel, sborový dirigent, společenský činitel, pedagog. Autor četných sborových adaptací ukrajinských lidových písní, mj. ukrajinské koledy „Ščedryk“, jejíž anglický překlad s názvem „Carol of the Bells“ je celosvětově známý.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 1. prosince 1877 ve vesnici Selevynci, Braclavského povitu Podolské gubernie v rodině vesnického kněze.

V roce 1887 Leontovyč zahajuje studium na Nemirovském gymnáziu. O rok později kvůli nedostatku financí je převeden do Šarhorodského základního teologického učiliště.

V roce 1892 Leontovyč byl zapsán do Podolské teologické akademie v Kamenci – Podolském, kde studoval hudební teorii a sborový zpěv, hru na housle,klavír, základy hry na některé hudební nástroje a teorii skladatelství. Podle vzoru Mykoly Lysenka začal zpracovávat některé folklorní melodie. Po skončení akademie pracoval jako učitel na podolském venkově; roku 1901 vydal první sborník lidových písní z Podolí. V roce 1903 vyšel druhý sborník, věnovaný Lysenkovi. Na podzim 1904 se Leontovyč odstěhoval na Donbas, kde rovněž pracoval učitelem zpěvu; založil sbor dělníků. Po revolučních událostech 1905. roku vrací se zpět na Podolí. Od 1909 roku soukromě studuje teorii zpěvu u Boleslava Javorského.

V roce 1916 se Leontovyč seznámil se skladatelem Kyrylem Stecenkem, v tomtéž roce spolu se sborem Kyjevské univerzity poprvé uvedl svůj remake písně „Ščedryk“. Po zosnovaní Ukrajinské lidové republiky nastalo přijíždí do Kyjeva, kde zahajuje aktivní skladatelskou a dirigentskou činnost. Skládá operu podle pohádky Borise Hrinčenka „O rusalčiných Velikonocích“. V noci ze dne 22. do 23. ledna 1921 Leontovich byl zabit agentom CHK Gryshchenko u vlastním domu. Text zprávy, který zobrazuje jméno skladatele je vrah byl zveřejněn jen v roce 1990[1].

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Dílo Mykoly Leontovyče zahrnuje stovky lidových písní v autorské úpravě a autorské písně, inspirované folklorem. Za jeho největší profesionální úspěch jsou považovány písně „Ščedryk“ a „Dudaryk“, v nichž Leontovyč dosáhl maximální rytmické organizace. Organicky zde pojednal postupy klasické a lidové polyfonie.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Кузик В. Як загинув Микола Леонтович.
Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu