Mordechaj Anielewicz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mordechaj Anielewicz
Andílek (Aniołek)
Anielewicz na dobové fotografii
Anielewicz na dobové fotografii
Narození: 1919
Wyszków, Druhá Polská republika
Úmrtí: 8. května 1943
Varšava, Generální gouvernement
Vojenská kariéra
Hodnost: velitel
Sloužil: Židovská bojová organizace
Bitvy: Povstání ve varšavském ghettu
Vyznamenání: Virtuti Militari
Řád grunwaldského kříže

Mordechaj Anielewicz (19198. května 1943) byl vůdce Židovské bojové organizace během povstání ve varšavském ghettu od ledna do května 1943.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do chudé rodiny v malém městě Wyszków poblíž Varšavy. Po dokončení středoškolských studií se stal členem a posléze i vůdcem levicového sionistického mládežnického hnutí ha-Šomer ha-ca'ir.

Kresba Anielewicze a jeho přítelkyně v ruinách Varšavy

Dne 7. září 1939, tedy týden po německé invazi do Polska, Anielewicz unikl se skupinou z Varšavy na východ země s nadějí, že polská armáda zpomalí německý postup. Poté, co sovětská Rudá armáda vstoupila a následně okupovala východní Polsko v souladu s paktem Ribbentrop-Molotov, se dozvěděl, že řada židovských uprchlíků z řad členů mládežnického hnutí a politických skupin, se shromažďuje v litevském Vilniusu, který byl toho času pod sovětskou kontrolou. Odcestoval proto do Vilniusu, aby přesvědčil své kolegy, aby do Polska vyslali své lidi pro boj proti Němcům. Poté se pokusil překročit rumunskou hranici s cílem otevřít trasu pro mladé Židy do britské mandátní Palestiny, avšak byl zatčen a uvězněn v sovětském vězení. Po krátké době byl nicméně propuštěn a v lednu 1940 se spolu se svou přítelkyní Mirou Fuchrerovou vrátil do Varšavy.

V létě 1942 navštívil jihozápadní Polsko, toho času anektované Německem, s cílem zorganizovat ozbrojený odpor. Po návratu do Varšavy zjistil, že započaly hlavní transporty do vyhlazovacího tábora Treblinka, a že z původních 350 tisíc Židů umístěných ve varšavském ghettu zbylo pouze 60 tisíc osob. Krátce na to vstoupil do Židovské bojové organizace a v listopadu 1942 byl jmenován jejím vrchním velitelem. Skupina navázala kontakt s polskou exilovou vládouLondýně a začala získávat zbraně od polského podzemí z „árijské“ části města. Dne 18. ledna 1943 sehrál Anielewicz klíčovou roli v prvním případě povstání v ghettu, když zabránil, aby byla většina druhé vlny Židů deportována do vyhlazovacích táborů. Původní incident ozbrojeného odporu byl předehrou pro hlavní část povstání, která započala 19. dubna.

Památník povstání varšavského ghetta ve Varšavě (Anielewicz je muž v popředí držící granát)

Přestože neexistuje žádný očitý svědek, předpokládá se, že se Anielewicz společně se svou přítelkyní a svým štábem zabil při masové sebevraždě v obklíčeném velitelství Židovské obranné organizace v ulici Miła č.18.[1] Jeho tělo nebylo nikdy nalezeno a předpokládá se, že bylo odneseno do nedalekého krematoria spolu s těly dalších židovských obětí. Podle nápisu na památníku v místě bunkru v ulici Miła č.18 je nicméně uvedeno, že je pohřben zde.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Anielewiczova socha v izraelském kibucu Jad Mordechaj

V červenci 1944 bylo Anielewiczovi polskou exilovou vládou posmrtně uděleno vyznamenání Válečný kříž. V roce 1945 mu pak byl polskou lidovou armádou udělen Řád grunwaldského kříže třetího stupně.

V posledních fázích války byla vytvořena jednotka Lidové gardy (Gwardia Ludowa) tvořená přeživšími členy varšavského ghetta, která nesla Anielewiczovo jméno. V roce 1943 byl v britské mandátní Palestině na Anielewiczovu počest přejmenován kibuc Jad Mordechaj, kde byla postavena jeho socha. Další památníky se nachází například ve Wyszkówě a ve Varšavě, kde byla v 60. letech přejmenována ulice Gesia (místo někdejšího nacistického koncentračního tábora) na ulici Mordechaje Anielewicze. V roce 1983, při 40. výročí od jejich smrti, nechala izraelská vláda vydat poštovní dvojznámku k uctění Anielewicze a Josefa Glazmana, coby hrdinů varšavského a vilniuského ghetta.[2]

V populární kultuře[editovat | editovat zdroj]

Osoba Mordechaje Anielewicze se objevila v několika dílech populární kultury. V roce 1978 jej v televizní miniserii Holocaust ztvárnil herec Murray Salem, zatímco v roce 2001 jej v televizním filmu Vzpoura ztvárnil Hank Azaria. Anielewicz je též ústřední postavou knižní série Harryho Turtledova s názvem Worldwar.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mordechai Anielewicz na anglické Wikipedii.

  1. ZERTAL, Idith. Israel's Holocaust and the Politics of Nationhood. [s.l.] : Cambridge University Press, 2005. Dostupné online. ISBN 9780521850964. S. 27. (anglicky) 
  2. The Holocaust [online]. Boeliem: The Complete Reference to Israeli Stamps from 1948 and Onwards, [cit. 2011-06-16]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • EDELMAN, Marek; KRALL, Hanna. Shielding the Flame: An Intimate Conversation With Dr. Marek Edelman, the Last Surviving Leader of the Warsaw Ghetto Uprising. New York : Henry Holt and Company, 1986. (anglicky) 
  • ZUCKERMAN, Yitzhak. A Surplus of Memory: Chronicle of the Warsaw Ghetto Uprising (A Centennial Book). [s.l.] : University of California Press, 1993. 702 s. ISBN 0-520-07841-1. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]