Montážní hala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Průmyslovou stavbu lze pojmenovat jako montážní halu v případě, kdy specificky slouží k zastřešení výroby formou montáže. Pokud je stavěna na míru, je pro její velikost a další parametry určující prostorová definice plánovaných pracovních procesů.

Samozřejmostí je v dnešní době funkční propojení montážní haly s přilehlými administrativními prostorami, zázemím pro zaměstnance a dalšími technickými prostorami. Pojem montážní hala se zde může prolínat s pojmem tovární hala, který je obecnější.

Stavba haly

Využít lze všechny dostupné stavební postupy od “mokrých” až po montovanou ocelovou konstrukci. Uplatnění rámové ocelové konstrukce zkracuje dobu stavby na jednotky měsíců a pro velkou část investorů je tak ekonomičtějším řešením navzdory případným vyšším pořizovacím nákladům.

Požadavky na konstrukci a vybavení

Podle konkrétních požadavků investora může konstrukce montážní haly zahrnovat:

  • Jeřábové dráhy – nahrazují portálový jeřáb v interiéru zabudováním do nosné konstrukce haly
  • Umístění montážních přípravků a pomůcek v závislosti na plánovaných činnostech
  • Prosvětlovací panely – zajišťují přes den dostatek přirozeného světla a pomáhají tak šetřit energii na umělé osvětlení. Umístěny mohou být ve střeše i ve stěnách.
  • Tepelnou a zvukovou izolaci – kvůli rostoucímu důrazu na řešení šetrné k přírodním podmínkám i kvůli rentabilitě provozu se dnes montážní haly zateplují. Dostatečná  zvuková izolace je opět použita tam, kde to vyžadují okolnosti uvnitř haly nebo blízkost občanské zástavby.
  • Vytápění a vzduchotechniku – plní specifické funkce u prašných provozů, práce s těkavými látkami, nebo citlivých výrobních procesů.
  • Osvětlení – je dáno místně příslušnými normami, v ČR Nařízením vlády ČR č. 361/2007 Sb.[1], kterým se stanovují podmínky ochrany zdraví při práci.

Reference

  1. 361/2007 Sb.. www.psp.cz [online]. [cit. 2017-12-03]. Dostupné online. 

Externí odkazy